Forum kibiców Sandecji
www.sandecja.org - forum kibiców Sandecji

Sekcja Turystyczno - Historyczna - Historia Klubu Sportowego Sandecja

Kazek G f H - Czw Lut 02, 2012 11:33
Temat postu: Historia Klubu Sportowego Sandecja
O ile mnie pamięć nie myli takiego tematu jeszcze tutaj nie było. Czy się przyjmie to już zależy tylko od was. Temat czysto historyczno - wspomnieniowy odnoszący się do działalności naszego już ponad 100 letniego ukochanego klubu. Najciekawsze mecze przy Kilińskiego, wycinki z gazet, stare opisy meczów, wielkie sportowe postacie Sandecji, działalności poszczególnych sekcji ( nie tylko piłkarskiej ), jeśli coś ciekawego posiadacie w swoich "domowych archiwach" to wklejajcie tutaj.

Serdecznie zapraszam do dyskusji.

Rok 1922. Oficerski Klub Sportowy I Pułku Strzelców Podhalańskich ( 1 p.s.p) Nowy Sącz - SANDECJA.


Przegląd Sportowy, nr. 28/1922, s. 12.

mlodykks - Czw Lut 02, 2012 20:25



IV liga - Może to nie historia Sandecji ale widzicie cene biletu ? :) Stare czasy

RydzSmigly - Pią Lut 03, 2012 00:08

Trochę też jest w tym temacie:
http://www.sandecja.org/f...der=asc&start=0

Kazek G f H - Sro Cze 27, 2012 15:09




Sandecja 1937; Stoją od lewej: Nowakowski, Holba, Chmielarski, Samoder, Pattak, A. Łukasik, Urban, K. Łukasik, Swierzb, Kippel, kierownik sekcji Jurkowski. Siedzą: Hubert, Iwański, Anzel.

Kazek G f H - Wto Lip 31, 2012 19:22



Robotniczy Klub Sportowy Sandecja 1921.

źródło: http://neu-sandez.net/tagged/foto/page/2

Mileniak - Wto Lip 31, 2012 22:20

Dzisiaj Sandecja skończyła 102 lata!
Kazek G f H - Pon Paź 29, 2012 10:12

Na Starej Sandecji...

Rafał Kmak.

http://www.miastons.pl/98...Sandecji___.htm

Masahiko - Wto Sie 20, 2013 10:55

Istnieją jakieś większe lub mniejsze opracowania dotyczące historii Sandecji? Przejrzałem sobie "Złotą Księgę Sandecji" autorstwa Pana Weimera, ale nic szczególnego w tej materii nie znalazłem. Interesuje mnie głównie okres II RP po 1927 i PRL na przełomie lat 50 i 60. Może jakieś artykuły, rozdziały z innych książek?


Wiem o istnieniu prac "75 lat Komunikacyjnego Klubu Sportowego "Sandecja" 1910-1985" autorstwa J.Leśniaka i R.Cybulskiego oraz "Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Nowym Sączu" Pana Aleksandra. Ponadto w opracowaniu "Dzieje Miasta Nowego Sącza" pod redakcją prof. Kiryka znajduję się podrozdział "Kluby Sportowe Nowego Sącza w latach 1945-1992" (Tom III). Zapewne w poprzednich tomach znalazłoby się coś o okresie II RP i początkach klubu.

Może udałoby się stworzyć coś na wzór wikipasów Cracovii? Bo zapewne klub musiał odgrywać znaczącą rolę w życiu miasta zarówno w okresie II RP jak i w czasach "komuny".

Bianconeri - Wto Sie 20, 2013 16:46

Kazek pisze ale cicho bo to tajemnica ;)
Kazek G f H - Wto Sie 20, 2013 17:43

Masahiko napisał/a:
Istnieją jakieś większe lub mniejsze opracowania dotyczące historii Sandecji? Przejrzałem sobie "Złotą Księgę Sandecji" autorstwa Pana Weimera, ale nic szczególnego w tej materii nie znalazłem. Interesuje mnie głównie okres II RP po 1927 i PRL na przełomie lat 50 i 60. Może jakieś artykuły, rozdziały z innych książek?


Wiem o istnieniu prac "75 lat Komunikacyjnego Klubu Sportowego "Sandecja" 1910-1985" autorstwa J.Leśniaka i R.Cybulskiego oraz "Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Nowym Sączu" Pana Aleksandra. Ponadto w opracowaniu "Dzieje Miasta Nowego Sącza" pod redakcją prof. Kiryka znajduję się podrozdział "Kluby Sportowe Nowego Sącza w latach 1945-1992" (Tom III). Zapewne w poprzednich tomach znalazłoby się coś o okresie II RP i początkach klubu.

Może udałoby się stworzyć coś na wzór wikipasów Cracovii? Bo zapewne klub musiał odgrywać znaczącą rolę w życiu miasta zarówno w okresie II RP jak i w czasach "komuny".


Jest jeszcze książeczka wydana na 90 lecie Sandecji red. Daniela Weimera.

Książka J. Leśniaka i R. Cybulskiego jest w zasadzie "ikoną" jeżeli chodzi o pozycje dot. Sandecji. Wszystkie późniejsze wydawnictwa w zasadzie kopiują jej zawartość ( książka wydana na 90 lecie oraz na 100 lecie). W II tomie Dziejów Nowego Sącza jest krótki opis działalności Sandecji sprzed 1918 r. Jak chcesz to jakoś ci to moge skopiować i podesłać, jednak pokrywa się to z pracą pana Aleksandra na temat dziejów sportu i turystyki w Nowym Sączu. Z innymi artykułami/pozycjami na temat Sandecji się nie spotkałem. Choć mam gdzieś screna z przedwojennej gazety "Kolejowe Przysposobienie Wojskowe" gdzie jest poświęcony Sandecji i Kolejowemu Przysposobieniu Wojskowemu w Nowym Sączu artykuł (wcześniej nigdzie nie cytowany w żadnych książkach). Na pewno jest wiele jeszcze do odkrycia, jednak potrzeba do tego ludzi. Ja sam nie dam rady.

Co do pomysłu "wikisandecji" był wałkowany, lecz w dwie trzy osoby nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć. Do tego potrzeba zespołu pełnego nienormalnych kiboli :)

Co do Sandecji w okresie II RP. Była to niewątpliwie sportowa wizytówka miasta, na mecze przychodziło sporo ludzi (więcej niż dziś). Dużych sukcesów sportowych nie było, jednak miasto żyło Sandecją jak w ogóle sportem. Czasem zdarzały się również i awantury na trybunach :).

Masahiko - Wto Sie 20, 2013 19:15

Kazek G f H napisał/a:

Książka J. Leśniaka i R. Cybulskiego jest w zasadzie "ikoną" jeżeli chodzi o pozycje dot. Sandecji. Wszystkie późniejsze wydawnictwa w zasadzie kopiują jej zawartość ( książka wydana na 90 lecie oraz na 100 lecie). W II tomie Dziejów Nowego Sącza jest krótki opis działalności Sandecji sprzed 1918 r. Jak chcesz to jakoś ci to moge skopiować i podesłać, jednak pokrywa się to z pracą pana Aleksandra na temat dziejów sportu i turystyki w Nowym Sączu. Z innymi artykułami/pozycjami na temat Sandecji się nie spotkałem. Choć mam gdzieś screna z przedwojennej gazety "Kolejowe Przysposobienie Wojskowe" gdzie jest poświęcony Sandecji i Kolejowemu Przysposobieniu Wojskowemu w Nowym Sączu artykuł (wcześniej nigdzie nie cytowany w żadnych książkach). Na pewno jest wiele jeszcze do odkrycia, jednak potrzeba do tego ludzi. Ja sam nie dam rady.



W takim razie będę musiał przejrzeć pracę Pana Leśniaka i Cybulskiego. Myślę że można jeszcze sporo znaleźć "grzebiąc" w odpowiednich miejscach. Swego czasu przeglądałem prasę z dwudziestolecia, aczkolwiek celem moich poszukiwań nie były informację o Sandecji. Mimo to spotykałem się z informacjami dotyczącymi klubu. Jak choćby ta z "Nowin Podhalańskich" z 20.III.1938r:

http://i43.tinypic.com/15fndaf.jpg


Co ciekawe w artykule tym wiceprezesem został Alojzy Szutisz zaś w opracowaniu Ryszarda Aleksandra z 3 tomu "Dziejów Miasta Nowego Sącza" występuje już Alojzy Sulisz. Dodatkowo w opracowaniu Aleksandra brak informacji o sekretarzu Stanisławie Pattaku. Najciekawsze że w "Dziejach" przy tej informacji jest przypis właśnie z tego numeru "Nowin".


Kazek G f H napisał/a:
Co do pomysłu "wikisandecji" był wałkowany, lecz w dwie trzy osoby nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć. Do tego potrzeba zespołu pełnego nienormalnych kiboli :)



Pomysł można tworzyć bez pośpiechu. Podzielić pracę. Myślę że trochę osób mogłoby być zainteresowanych. Zwłaszcza że gros materiałów jest zdygitalizowanych.


Kazek G f H napisał/a:
Co do Sandecji w okresie II RP. Była to niewątpliwie sportowa wizytówka miasta, na mecze przychodziło sporo ludzi (więcej niż dziś). Dużych sukcesów sportowych nie było, jednak miasto żyło Sandecją jak w ogóle sportem. Czasem zdarzały się również i awantury na trybunach :).


Być może zachowały się jakieś wspomnienia, zdjęcia czy opisy. Łącząc to wszystko w całość można by było stworzyć coś na prawdę ciekawego.

Kazek G f H - Wto Sie 20, 2013 19:49

Wszystko jest do zrobienia, wystarczą tylko chęci i grupka fajnych ludzi do współpracy.

Wspomnienia jakieś spisane gdzieś może są, ale raczej gdzieś u kogoś na strychu pomiędzy starymi zdjęciami. Na pewno trzeba by było szukać wśród rodzin przedwojennych sportowców Sandecji, a to dziś nie lada wyczyn kogoś takiego odnaleźć - chociaż dla chcącego nic trudnego.

W przedwojennej prasie sportowej jedynie wchodzi w grę Przegląd Sportowy, w którym o Sandecji coś jest z tego co pamiętam, kilka screenów tez mam gdzieś na kompie, bądź wrzucałem na forum. Prasa regionalna jak najbardziej. Swoim linkiem udowodniłeś że warto sprawdzać źródła w pracach innych osób :)

W Archiwum w Nowym Sączu o Sandecji w zasadzie nie ma stricte nic, trzeba szukać w innych hasłach.

Archiwum Kolejowe jest do odkrycia w Krakowie, w archiwum naszego sądeckiego Newagu (o ile nie zostało przekazane do Archiwum w Sączu) coś na pewno jest, ale co? Trzeba by było szukać :)

Masahiko - Wto Sie 20, 2013 23:14

Kazek G f H napisał/a:

W Archiwum w Nowym Sączu o Sandecji w zasadzie nie ma stricte nic, trzeba szukać w innych hasłach.



Rozumiem że przeszukiwałeś bazę danych sądeckiego Archiwum pod katem hasła "Sandecja"?

Kazek G f H napisał/a:
Archiwum Kolejowe jest do odkrycia w Krakowie, w archiwum naszego sądeckiego Newagu (o ile nie zostało przekazane do Archiwum w Sączu) coś na pewno jest, ale co? Trzeba by było szukać :)


Archiwum kolejowe znajduję się obecnie w zasobach Archiwum Państwowego w Krakowie?


Cytat:
Wspomnienia jakieś spisane gdzieś może są, ale raczej gdzieś u kogoś na strychu pomiędzy starymi zdjęciami. Na pewno trzeba by było szukać wśród rodzin przedwojennych sportowców Sandecji, a to dziś nie lada wyczyn kogoś takiego odnaleźć - chociaż dla chcącego nic trudnego.


To może jakaś akcja "przeszukaj strych" skierowana do mieszkańców Nowego Sącza, a zwłaszcza kibiców :)

Kazek G f H - Sro Sie 21, 2013 00:04

[quote="Masahiko"]

Cytat:
Rozumiem że przeszukiwałeś bazę danych sądeckiego Archiwum pod katem hasła "Sandecja"?


Coś tam swego czasu szperałem, ja i nawet Krzysiek. W Sądeckim archiwum jest baza pod nazwą Sandecjana, i tam są wszystkie bazy dot. Historii Nowego Sącza. Z tego co pamiętam hasła Sandecja tam nie ma, ale są powiązane np. afisze sportowe, statuty itp itd. W Archiwum sądeckim jest kilka afiszy informacyjnych odnośnie meczów Sandecji z końca lat 30, do tego statut klubu z 1911 r bodajże. Tyle pamiętam, bo jakiś czas temu szukałem pobieżnie, co oczywiście nie znaczy że czegoś nie pominąłem.


Cytat:
Archiwum kolejowe znajduję się obecnie w zasobach Archiwum Państwowego w Krakowie?


Nie. Archiwum Kolejowe w Krakowie jest zupełnie inna jednostka, znajduje się na ul. Półłanki 1. Jak ostatnio się kontaktowałem, to mieli przenosić cały zasób do Sosnowca gdzie ma być ponoć Główne Archiwum Kolejowe.

Cytat:
To może jakaś akcja "przeszukaj strych" skierowana do mieszkańców Nowego Sącza, a zwłaszcza kibiców :)


Prędzej na własną rękę by się coś znalazło niż przez jakąś akcję.

Masahiko - Pon Sie 26, 2013 18:19

Dwa artykuły dotyczące Juliana Zubka:

1) autorstwa Jerzego Gaja "Zubek Julian (1912-1981) w czasopiśmie "Wychowanie fizyczne i sport" z 1982r. nr 2, s.102-103.
2) drugi artykuł to fragment wspomnień. Bardzo możliwe że pochodzi to z tych zapisków, z których później powstała książka. Znajduje się w czasopiśmie "Głos ZNTK" z 1982 nr 12-13, s.7. Podtytuł to "Kolęda partyzantów".

Kazek G f H - Pon Sie 26, 2013 21:32

Jak masz skany to podeślij mi na priv z łaski swojej koleżko :)
Masahiko - Wto Sie 27, 2013 00:22

Drugi artykuł będę mieć jeszcze dzisiaj. Natomiast pierwszego czasopisma trzeba poszukać, bo w Nowym Sączu chyba tego nie ma.
Kazek G f H - Wto Sie 27, 2013 08:35

Obiecana notka:


Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, 1/1934, s. 14.

Masahiko - Sob Wrz 07, 2013 15:28

Fragment z "Głosu ZNTK". Akurat mało ciekawy, ale z tego co przejrzałem to jest to kopalnia wiedzy na temat Sandecji z lat 80. Dodatkowo na dole 3 część
"Kulisów kurierskiego szlaku".

http://oi44.tinypic.com/2ms0lfb.jpg

Kazek G f H - Pon Wrz 09, 2013 14:22

Fajna sprawa.

Głos ZNTK znajduje się w bibliotece sądeckiej, czy to Twoje własne zbiory?

Masahiko - Pon Wrz 09, 2013 14:52

Roczniki 1982-83 znajdują się w zasobach Biblioteki Sądeckiej. Można spokojnie korzystać w czytelni. Nie wiem jak wygląda sprawa z innymi rocznikami.


Odnośnie wspomnianych przez Ciebie afiszy sportowych mających się znajdować w sądeckim archiwum to według papierowego inwentarza znajduję się tam całkiem spora liczba owych plakatów:

http://oi42.tinypic.com/1z3t5hk.jpg


Dodatkowo w aktach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" pod sygnaturą 159 znajduje się "sprawozdanie rachunkowe za rok 1910". Być może udałoby się coś znaleźć o samych początkach Sandecji. Bo to właśnie z inicjatywy tego Towarzystwa powstał nasz klub sportowy.

Kazek G f H - Pon Wrz 09, 2013 19:58

Kiedyś kolega Kuba wspominał że znowuż jego znajomy szperając w Archiwum w Sączu, znalazł wzmianki - jakbyśmy to dziś nazwali - sponsorowaniu Sandecji przez kilku żydowskich przedsiębiorców z Nowego Sącza. Ale co kto, gdzie, kiedy to już nie mam pojęcia.

Tam gdzie szukasz możesz oczywiście natrafić na coś, ja w sprawozdaniach Sokoła nie grzebałem.

Plakaty są, tak jak wspomniałem, ale z tego co widzę to jedynie za 2 lata (1938-39), jeżeli mówimy o przedwojennej Sandecji - dlatego mówiłem że jest ich mało, mając na myśli ten okres.

Zmobilizowałeś mnie do działania, też się wybiorę i poszukam w odpowiednich miejscach jeszcze w tym miesiącu.

Jak masz chęci coś podziałać więcej w tej kwestii, to zawsze można się spotkać i spróbować razem to poskładać.

Masahiko - Wto Wrz 10, 2013 00:15

Kazek G f H napisał/a:
Kiedyś kolega Kuba wspominał że znowuż jego znajomy szperając w Archiwum w Sączu, znalazł wzmianki - jakbyśmy to dziś nazwali - sponsorowaniu Sandecji przez kilku żydowskich przedsiębiorców z Nowego Sącza. Ale co kto, gdzie, kiedy to już nie mam pojęcia.



Zbiór Sandecjana jest potężny. Materiały znajdują się również choćby w zbiorach "Towarzystwa Gimnastycznego Sokół". Do tego akta miejskie, w których na pewno coś musi się znajdować. Poza tym pozostaje archiwum muzeum okręgowego, do którego mam zamiar niedługo się udać, więc popatrzę za materiałami dotyczącymi Sandecji. Na pewno można coś znaleźć w aktach Archiwum w Krakowie, wspomniane przez Ciebie archiwum kolejowe. Poza tym klub kiedyś podlegał Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Rolniczego czy też później pod ZZK. Być może w sądeckim archiwum znajdują się jakieś akta z tym związane. Nie wolno zapominać o wszelkich wspomnieniach, w których mogła by paść choćby krótka wzmianka o Sandecji, meczach, stadionie itd. No i pozostają akta władz miejskich - stenogramy z posiedzeń, okólniki, pisma urzędowe. Z tego też można wyciągnąć wiele cennych wiadomości.


Kazek G f H napisał/a:
Plakaty są, tak jak wspomniałem, ale z tego co widzę to jedynie za 2 lata (1938-39), jeżeli mówimy o przedwojennej Sandecji - dlatego mówiłem że jest ich mało, mając na myśli ten okres.



Nawet nie spojrzałem początkowo na daty. Ale przecież afisze powojenne to też kawał historii Sandecji.


Kazek G f H napisał/a:
Jak masz chęci coś podziałać więcej w tej kwestii, to zawsze można się spotkać i spróbować razem to poskładać.


Jak już pisałem wcześniej służę pomocą przy próbie stworzenia coś na wzór wiki-pasów czy podobną bazę. Wszelkie szczegóły na PW.

Kazek G f H - Wto Wrz 10, 2013 09:39

Już Ci pisze wiadomość :D
Kazek G f H - Wto Paź 29, 2013 21:31

Takie cuś wynalazłem:



Najlepsze w tym wszystkim jest to hehe :D


lithium1989 - Sob Lis 16, 2013 17:00

No właśnie, to, że Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" miało wkład w zapoczątkowanie działalności Sandecji to raczej nie ma najmniejszych wątpliwości. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że Sokoły były organizacjami sportowymi powołanymi z inicjatywy Narodowej Demokracji, czyli potocznie zwanej endecją. Teraz nasuwa się pytanie. Czy wśród sportowców, działaczy, osób dla klubu zasłużonych, istniały jakieś realne powiązania z obozem narodowym, czy był to tylko jednorazowy incydent (oczywiście niezwykle ważny, to fakt). Ma ktoś jakieś informacje na ten temat? Kazek? Masahiko?
Kazek G f H - Sob Lis 16, 2013 17:43

Z tego co ja się orientuje to jeżeli chodzi o Sandecję, to trzeba pamiętać że od 1921 r jest ona związana z Warsztatami Kolejowymi w Nowym Sączu. Zdecydowanie w tym środowisku swój prym wiodło PPS - czyli socjaliści, co również przełożyło się na sympatie polityczne działaczy, niektórych sportowców czy też kibiców, którego trzonem byli przede wszystkim robotnicy Warsztatów Kolejowych. Po 1926 r. kult Piłsudskiego był ogromny - dlaczego to chyba oczywiste. Należy tez pamiętać że w Sandecji przed wojną grało kilku zawodników narodowości żydowskiej, co niewątpliwie zmniejsza prawdopodobieństwo związku z endecją - jeżeli chodzi o Sandecję.

Jeżeli chodzi o środowiska narodowe związane ogółem sportu międzywojennego w Nowym Sączu, to jeszcze nie spotkałem się z żadnymi powiązaniami, choć nie można oczywiście tego wykluczyć, tak jak mówisz w szczególności w naszym sądeckim gnieździe Sokoła.

Jeżeli chodzi o działaczy narodowych z Nowego Sącza i działających w Nowym Sączu to mam dla Ciebie coś co Cię zainteresuje - może kojarzysz tą postać, może nie.

Józef Słyś (1894-1945) - działacz Związku Hallerczyków i SN w Nowym Sączu.

lithium1989 - Sob Lis 16, 2013 18:30

Józef Słyś? Niestety nie kojarzę. Ale ta informacja jest dla mnie niezwykle cenna. Od jakiegoś czasu sądeckie koło MW szuka informacji nt. przedwojennych działaczy narodowych w Nowym Sączu ale niestety pod względem jakichkolwiek wzmianek, wygląda to niemal tragicznie. Udało się do tej pory odnaleźć informację, że już w 1923 roku w Nowym Sączu działała Młodzież Wszechpolska. Nazwiska działaczy? Niestety są dla nas niewiadomą.

Nie wiesz może czy istniał w związku z powiązaniem z Warsztatami Kolejowymi jakiś kontakt z Narodowym Związkiem Robotniczym? NZR również miał endeckie korzenie i jego utworzenie miało w zamyśle Narodowej Demokracji zagospodarować elektorat robotniczy i pracowniczy. Kojarzysz może jakieś informacje na temat NZRu?

Kazek G f H - Sob Lis 16, 2013 18:41

Niestety nie spotkałem się do tej pory, ale jak natrafię na coś to dam znać.
wborzecki@gmail.com - Sob Lis 16, 2013 21:37

PRZECZYTAJCIE SOBIE KSIĄŻKĘ O HISTORII SOKOŁA W NASZYM MIEŚCIE TAM TO JEST BARDZO BARWNIE OPISANE OD KOGO I KTO KUPIŁ ZIEMIĘ POD DZISIEJSZĄ STARĄ SANDECJĄ :-))
Kazek G f H - Sob Lis 30, 2013 19:46

Taka ciekawostka.

Opis bramki strzelonej przez Juliana Zubka dla Sandecji, jak i opis całego spotkania z Fablokiem Chrzanów w 1934 r.


lithium1989 - Nie Gru 01, 2013 13:11

Kazek, masz jakieś zdjęcia Sandecji z okresu międzywojennego? Ewentualnie jakieś materiały sprzed I wojny światowej? Tabele, wyniki, cokolwiek? :)
Kazek G f H - Nie Gru 01, 2013 14:28

Fotografie masz w opracowaniu Weimer D., Złota Księga Sandecji 1910-2010, Nowy Sącz 2010.

Wyniki spotkań są dopiero opracowywane, a co z tego wyjdzie to czas pokaże. Trochę materiałów posiadam, ale co najmniej 4 razy tyle jeszcze jest do wydobycia.

lithium1989 - Czw Gru 05, 2013 21:08

Ktoś sie orientuje co to za herb na koszulkach? Nie wygląda na tradycyjny herb Sandecji ani tym bardziej (co oczywiste) na ten obecny.

https://scontent-b-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1476377_669739273066930_466706827_n.jpg

Masahiko - Czw Gru 05, 2013 22:10

Skąd zdjęcie?
lithium1989 - Czw Gru 05, 2013 22:24

Masahiko napisał/a:
Skąd zdjęcie?


Z fejsbukowego profilu Nowosądeckich Patriotów

W gwoli wyjaśnienia, na zdjęciu pierwsza drużyna Sandecji, rok 1934.

Masahiko - Czw Gru 05, 2013 22:38

Z tego co wiem to jest pomysł opracowania wszystkich herbów Sandecji.


W książce Weimera delikatnie wyraźniejsze jest to zdjęcie, ale i tak ciężko to rozpoznać. Niestety na innych zdjęciach w tej książce z tego okresu herb jest niewidoczny. Być może Kazek GfH będzie wiedział coś więcej.

Kazek G f H - Pią Gru 06, 2013 20:04

lithium1989 napisał/a:
Masahiko napisał/a:
Skąd zdjęcie?


Z fejsbukowego profilu Nowosądeckich Patriotów

W gwoli wyjaśnienia, na zdjęciu pierwsza drużyna Sandecji, rok 1934.


Zdjęcie pochodzi z Złotej Księgi Sandecji D. Weimera. Tam jest ich sporo.

[quote="Masahiko"]

Cytat:
Z tego co wiem to jest pomysł opracowania wszystkich herbów Sandecji.


W książce Weimera delikatnie wyraźniejsze jest to zdjęcie, ale i tak ciężko to rozpoznać. Niestety na innych zdjęciach w tej książce z tego okresu herb jest niewidoczny. Być może Kazek GfH będzie wiedział coś więcej.


Jeżeli chodzi o herby, odznaki klubowe to było ich kilka. Tak jak kolega napisał wyżej, będziemy je starali się odtwarzać na podstawie zdjęć. Wszystko zależy od ich jakość w oryginale, więc MASAHIKO kręć ten numer do Pana Weimera i odbierz PW :)

Masahiko - Wto Gru 10, 2013 19:06

Taki skład Sandecji z roku 1949 ktoś kojarzy?

Dr Rachwał (Uczkiewicz) - Malec, Nowakowski, Białkowski, Mizianty, Urasiński (Feluś), Krajewski, Drohobycki, Borczyk, Kalisz, Siemiradzki, Dobosz, Gargas, Gwiżdż, Łysek, Wyborny, Stein.


http://i41.tinypic.com/34s5h0z_th.jpg


Według opisu z wikipedii w Sandecji istniała sekcja koszykówki mężczyzn. Podaje się lata 1950 - 1961. Najprawdopodobniej już w 1949 istniała sekcja męskiej koszykówki.

Kazek G f H - Wto Gru 10, 2013 19:19

Przed wojną była również, męska i żeńska nawet. To samo tyczy się siatkówki, był nawet boks!

Język i pisownia powyższego dokumentu rozbraja :D

rudeboyz - Wto Gru 10, 2013 22:41

Ktoś kto pisał miał naprawde,niezłe poczucie humoru:-) :-) :-)

Porachunki osobiste,przy piłce nożnej..

barw ,,szmaciarzy " bronią..." , ataki (śmiechu) wzbudzą...

Wyborny dokument,

Masahiko - Wto Gru 10, 2013 23:23

To były pisma z treścią plakatu kierowane do Starostwa Powiatowego z prośbą o pozwolenie na drukowanie i wywieszanie. Pochodzi z Sądeckiego Archiwum.
RydzSmigly - Sro Gru 11, 2013 08:58

hokej tez przecież był :)
Kazek G f H - Nie Gru 22, 2013 11:36



Franciszek Krupski, prezes KS KPW Sandecja Nowy Sącz w latach 1932–1938.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Masahiko - Pon Gru 23, 2013 15:00

Jak to jest z tymi fotkami z NAC? One pochodzą z Ilustrowanego Kuriera Codziennego? Jeśli tak to może pod tą fotką była jakaś notka odnośnie Sandecji.
Kazek G f H - Pon Gru 23, 2013 15:46

Pochodzą z koncernu IKC, nie koniecznie są to fotografie z numerów prasy które się ukazały. Ale szanse na to są duże. Wymaga to niesamowitej mrówczej pracy przeglądania po kolei numerów IKC który ukazywał się codziennie.
Kmicic - Pon Gru 23, 2013 15:54

Potrzebuję statystyki (mecze, wyniki, końcowa tabela) z sezonów 1985/86, 86/87, 90/91, 91/92. Może ktoś wie gdzie to można znaleźć, może ktoś ma to będę wdzięczny.
rudeboyz - Pon Gru 23, 2013 16:19

Kmicic, trzymaj

http://www.hppn.pl/liga/k...6,sezon-1985-86

Kmicic - Pon Gru 23, 2013 16:28

Dzięki R.
Kazek G f H - Pon Gru 23, 2013 17:08

5 zł :)
Kmicic - Pon Gru 23, 2013 17:29

Kazek G f H napisał/a:
5 zł :)


Oczywiście w pianie:D

Kazek G f H - Czw Sty 02, 2014 19:50

PILNIE POSZUKUJĘ BILETU Z MECZU W PUCHARZE POLSKI SANDECJA NOWY SĄCZ - STAL STALOWA WOLA Z DNIA 29 LIPCA 2003 R. PISAĆ!
Kazek G f H - Wto Sty 14, 2014 11:42

Staraniem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (kolejowej) w Nowym Sączu ukazała się książka o ojcu Władysławie Augustynku SJ, zmarłym w 1997 roku, którego imię nosi stadion Sandecji przy ul. Kilińskiego. Ta książka zainteresuje nie tylko kibiców Biało-Czarnych, gdyż o. Władysław żyje we wspomnieniach wielu sądeczan.

Książka zatytułowana "Augustynek. Jezuita - piłkarz - patriota" zawiera teksty publikowane przez o. Władysława Augustynka w latach 1990-1997 w „Głosie Sądeckim” i parafialnej gazecie „Bethania”, także obszerny biogram bohatera i wspomniania o nim, spisane przez kilkanaście osób. Do książki dołączona jest płytka DVD z zarejestrowanymi wydarzeniami z udziałem o. Augustynka. Ta płytka sama w sobie jest wydarzeniem. Zawiera kilka filmów, nakręconych na początku lat 90. zeszłego stulecia przez Wiesława Szkarłata, ówczesnego operatora sądeckiej redakcji TVP Kraków. Na tych filmach odnajdzie się wiele osób.
Książkę można nabyć w kancelarii parafialnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Zygmuntowska 48) i sklepiku „Pod Strychem” na placu kościółka kolejowego.

***
Wszystko zaczęło się w roku 2007, podczas zbierania informacji do monografii kościoła i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa(ostatnie egzemplarze są do nabycia w sklepiku przykościelnym). To wtedy padła myśl o zebraniu publikacji ojca Augustynka.
- Zrobiłem wtedy zestawienie artykułów ojca Augustynka z „Głosu Sądeckiego” i okazało się, że jest tego ponad 200! – wspomina Leszek Zakrzewski z parafii kolejowej, a zarazem prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Leżało sobie to do momentu promocji tomiku wierszy ojca Roberta Więcka 11 lutego 2010 roku, kiedy z redaktorem Danielem Weimerem rzuciliśmy hasło wydania książki o ojcu Augustynku. I.. nic się nie działo, ponieważ nie było komu napisać biogramu.
W październiku 2010 roku Zakrzewski opracował projekt okładki książki, która mogłaby być wydana przez nasz oddział PTH. I dalej nic się nie działo, ponieważ nie miał kto napisać porządny biogram o. Władysława.
A tu nagle niespodzianka, w postaci „Augustynków”: Stanisława Augustynka – bratanka ojca Władysława i o. Stefana Filipowicza SI – siostrzeńca ojca Władysława, długoletniego dyrektora Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego (latach 1969-1980), którzy jak desant wylądowali na parafii.
Pierwsze kontakty jeszcze telefoniczne i mailowe nastąpiły w marcu 2012 roku. Spotkanie pierwszego komitetu redakcyjnego odbyło się 15.09.2012 r. na plebanii. Zebrali się wtedy Stanisław Augustynek, o. Stefan Filipowicz SI, Piotr Gryźlak, o. Stanisław Jopek SI, Daniel Weimer, Leszek Zakrzewski i o. Jacek Maciaszek SI. Stanisław Augustynek zaproponował wydanie biogramu, ale wobec ilości tekstów, które pozostawił po sobie Ojciec Władysław, nie można było nie skorzystać z okazji do uwiecznienia Jego dorobku i połączenia tego w całość.
- Pomysł połączenia biogramu, wspomnień i artykułów pióra Ojca Władysława w jednej publikacji, dzięki przychylności ojca proboszcza, ruszył. I tak szczęśliwie dotarliśmy do finału - podsumowuje Leszek Zakrzewski.

Układ książki

Słowo wstępne – o. Stanisław Jopek SI.
Słowo wstępne Ojca Wojciecha Ziółka SI, przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego.
Słowo od rodziny ojca Augustynka
Rozdział I: Ojciec Władysław Augustynek SI (1915–1997) – Stanisław Augustynek.
Rozdział II: W wywiadach i we wspomnieniach - w którym opublikowano wywiady z o. W. Augustynkiem i wspomnienia, którymi podzielili się: Bogdan Stanisław Augustynek, Agata Sekuła, Mieczysław Smoleń, Adam Śledź, Piotr Gryźlak, Daniel Weimer, Tomasz Podgórski, Kazimierz Sas, Anna Wideł, Jerzy Leśniak, o. Stanisław Majcher SI, o. Kazimierz Ptaszkowski SI, o. Piotr Kochanowicz SI, Stanisław Piskor, Henryk Szewczyk i Jerzy Cebula.
Rozdział III: Pisane w sutannie – teksty publikowane w „Głosie Sądeckim” w latach 1990–1993 (od numeru 1 do numeru 125 z 10 lipca 1993 r.).
Rozdział IV: Pisane w „Bethanii” – teksty publikowane w gazecie parafialnej w latach 1992–1997 (od numeru 1 do numeru 41 z września 1997 r.).
Płytka DVD załączona do książki zawiera:
Ojciec Władysław Augustynek SI opowiada o swoim powołaniu (Nagranie archiwalne z lat 70. XX w. dokonane przez o. Stanisława Majchra).
Organy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu i Stanisław Wolak – organista i dyrygent Chóru im. Jana Pawła II przy parafii (archiwalne materiały montażowe z nagrań inż. Wiesława Szkarłata).
Ojciec Władysław Augustynek SI na spotkaniu emerytów w Ratuszu (archiwalne materiały montażowe z nagrań inż. Wiesława Szkarłata).
Poświęcenie nowo oddanej kładki do ZNTK, styczeń 1992 r. Ojciec Władysław Augustynek SI i o. Antoni Mencel SI, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (materiał z nagrań inż. Wiesława Szkarłata).
Mecz piłki nożnej podczas festynu na boisku LZS Piątkowa (materiał z nagrań Wiesława Szkarłata).
Mecz piłki nożnej Body Teachers Team „Ósemka” vs. TKS „Mass Media” zorganizowany w ramach Święta Szkoły Podstawowej nr 8 im. Władysława Jagiełły w Nowym Sączu, 28 maja 1994 r. (materiał Wiesława Szkarłata).
Koncerty kolęd w wykonaniu parafialnego Chóru im. Jana Pawła II w sądeckim Ratuszu, pod batutą Stanisława Wolaka. 29 grudnia 1994 r. (materiał Wiesława Szkarłata).
Chór im. Jana Pawła II przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu wykonuje „Koncerty u Prezydenta” w nowosądeckim Ratuszu, pod batutą Stanisława Wolaka. Lata 1991 i 1992 (materiał Wiesława Szkarłata).
Mecz piłki nożnej: drużyna Oldbojów Sandecji vs, Dziennikarze i Księża z udziałem o. Augustynka na stadionie Sandecji przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. 9 czerwca 1990 r. (archiwum RTK).

Kto pracował przy książce?

Komitet redakcyjny w składzie: Stanisław Augustynek, o. Stefan Filipowicz SI, Piotr Gryźlak, o. Stanisław Jopek SI, Daniel Weimer, Leszek Zakrzewski
Korektę wykonali: o. Stanisław Jopek SI, o. Stefan Filipowicz SI, Piotr Gryźlak, Małgorzata Rams, Leszek Zakrzewski
Fotografie archiwalne pochodzą z zasobów: Archiwum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, Archiwum Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, zbiory własne „Bethanii”, zbiory Chóru im. Jana Pawła II, zbiory straży kościelnej, Stanisław Augustynek, Jerzy Cebula, Jerzy Leśniak, Antoni Łopuch, Wiesław Piprek, Daniel Weimer, zbiory rodzinne: Augustynków i Filipowiczów, Rybińskich, Salachnów, Małgorzaty Sromek, Szafrańskich, Widłów.
Fotografie współczesne: Stanisław Augustynek, Jerzy Cebula, Piotr Gryźlak, Paweł Kalina, o. Jacek Maciaszek SI, Leszek Zakrzewski
Skład: Zbigniew Muzyk (KOLIBER); druk: Marek Urban (FLEXERGIS); materiał na płytkę DVD: Daniel Weimer, Wiesław Szkarłat, o. Stanisław Majcher SI.Zgranie i przygotowanie płytki DVD: Marek Wąsowicz (RTK)
Czyli viribus unitis, co się tłumaczy - wspólnymi siłami.



Kazek G f H - Wto Lut 11, 2014 20:56

Początek lat 30. Kibice Sandecji na pięknym nowym stadionie Klubu Sportowego Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Sandecja Nowy Sącz, który znajdował się za Warsztatami Kolejowymi. Dzisiaj w tym miejscu stoi nowo wybudowane osiedle bloków "Błonie" nieopodal ul. 29 listopada.



https://www.facebook.com/...Patrioci?ref=hl

Masahiko - Wto Lut 11, 2014 23:20

Skąd fotka? Trybuna przystrojona jak na odpust.
ERNESTO - Czw Lut 13, 2014 15:01

Fotka ta pojawila sie bodajże w Kronice Sądeckiej. Niestety nie jestem w stanie podac roku ... zgadywalbym, ze okolice 2000-2002

Pzdr

Kazek G f H - Sob Lut 15, 2014 01:21

Fot. pochodzi z opracowania Aleksandra R., Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Nowym Sączu. Z kolei autor korzystał z archiwalnych kronik Sandecji.
Kazek G f H - Pią Mar 14, 2014 21:05



Fotografia grupowa uczestników i organizatorów turnieju trójek, o siatkarskie mistrzostwo Nowego Sącza w 1937 r. Zawody zorganizowano na hali przy ul. Kolejowej. . W środkowym rzędzie siedzą od lewej: Zyzda, prezes KPW inżynier Szurman, kierownik sekcji piłki ręcznej KPW Świderski, Krasulski. W tle widoczni piłkarze KPW Sandecji min. Samuel Kippel.

Kazek G f H - Nie Kwi 20, 2014 13:44



Trening piłkarzy Sandecji, wiosna 1977 r.

Bianconeri - Czw Kwi 24, 2014 20:01

KONKURS:

Kto prawidłowo wskaże który to rok, z kim mecz i wymieni cały skład Sandecji oraz trenerów, prezesów i innych kierowników?:)
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/q77/s720x720/1512303_729527993735651_7200991406534512098_n.jpg

KSG_KKS - Czw Kwi 24, 2014 20:13

Siema ja mam pytanie poza konkursowe
hanys - Czw Kwi 24, 2014 20:13

na pewno z Glinikiem rok hmmm 95 poznaje Rzymka i Dorulę ;) i Szczecinę
RaTo - Czw Kwi 24, 2014 23:08

Wszystkiego nie wiem(wiosen za dużo nie miałem ale coś mi świta) ale próbuje,rok 94lub 95,mecz z Glinikiem,
góra od lewej:Kontewicz,?,Głuch,Olchawa,Zagórski,Skrzypiec,Wójcik,Krawczyk,Fałowski,Smoleń,?,
Janisz,Ślęzak,Szczecina,Śp.Rzymek,dół od lewej:Gródek,Bajdel,Krzywdziński,?,?,Zając,Dorula

Kazek G f H - Pią Kwi 25, 2014 09:47

Sezonny 1994/95, 1995/96, 1996/97 odpadają z prostej przyczyny, nie graliśmy wtedy w lidze z Glinikiem. Sezon 1997/98, mecz na pewno rozegrany 25 V 1998 r., III liga małopolska, Sandecja - Glinik, wynik 3-1 dla Sandecji po bramkach Krzywdy w 10 min, Stokłosy 20 ( karny), i oczywiście Doruli 25.
RaTo - Pią Kwi 25, 2014 10:47

Poszperałem troche w starociach i znalazłem orginalną fotkę(jej stan pozostawia wiele do życzenia ale coś tam widać)wydaje mi się ze to właśnie z tego meczu co zdjęcie powyżej ale pewności nie mam,fotka od tyłu jest podpisana:SANDECJA-GLINIK 23.03.96 4 liga,o ile mnie pamięć nie myli to w tych latach właśnie graliśmy z Glinkiem w 4 lidze :)
Kazek G f H - Pią Kwi 25, 2014 11:40

RaTo napisał/a:
SANDECJA-GLINIK 23.03.96 4 liga,o ile mnie pamięć nie myli to w tych latach właśnie graliśmy z Glinkiem w 4 lidze :)


Racja, i wynik 5:1 dla Sandecji!

ERNESTO - Sro Kwi 30, 2014 16:10

Kazek G f H napisał/a:
Sezonny 1994/95, 1995/96, 1996/97 odpadają z prostej przyczyny, nie graliśmy wtedy w lidze z Glinikiem. Sezon 1997/98, mecz na pewno rozegrany 25 V 1998 r., III liga małopolska, Sandecja - Glinik, wynik 3-1 dla Sandecji po bramkach Krzywdy w 10 min, Stokłosy 20 ( karny), i oczywiście Doruli 25.


W `98 mlyn byl ulokowany w okolicach obecnej klatki gosci

Pzdr
Edit: Jako, ze wtedy nie chodzilem jeszcze do mlyna itp - czyt. bylem piknikiem i z piknikami siedzialem - pamietam, ze za mna stalo dwoch dziadkow z Gorlic i komentowali: "jak mozna tyle papieru toaletowego wyrzucac" (chodzilo o serpentyny) :D

Nawiasem mowiac na ten mecz wymknalem sie z domu, mimo zakazu mojego ojca. Za kare nie moglem isc na kolejne dwa mecze ;)

Kazek G f H - Pon Maj 05, 2014 19:15



Sandecja - Hutnik Kraków, 20 IX 1986 r. (1-1)

Akcja zespołu Sandecji. Bramkę na 1-0 dla Biało-Czarnych strzela Czesław Głuch.

Zapraszam na historyczno-patriotyczną stronę Kiboli Sandecji!

https://www.facebook.com/...Patrioci?ref=hl

Kazek G f H - Pią Maj 09, 2014 13:19

Z najnowszego majowego numeru Sądeczanina, co nie co o naszej Sandecji.

"Piłkarska Drużyna Sandecji Nowy Sącz w Pucharze Tysiąca Drużyn 1954-2014"






Kazek G f H - Nie Maj 18, 2014 21:36

Z kart historii Sandecji.

Nie dawno minęła 70 rocznica bitwy o wzgórze Monte Cassino. Wziął w niej udział przedwojenny zawodnik Sandecji - narciarz, lekkoatleta - Zbigniew Lohse. Od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. kurier Polskiego Państwa Podziemnego, następnie przedostał się do Armii Andersa z którą przeszedł kampanie afrykańską (obrona Tobruku) oraz włoską (Monte Cassino). Zupełnie zapomniana postać... Oj zacną mamy historię naszego klubu oj zacną, lecz kto o tym pamięta?

Cześć i Jego Pamięci!!!

Więcej: https://www.facebook.com/...?type=1&theater


Masahiko - Pon Maj 19, 2014 06:54

Nieznane są jego dalsze losy? Jak się czyta takie biografie to, aż się sama nasuwa myśl, że tylu wartościowych ludzi musiało po wojnie osiąść w innych krajach, nie mogąc wrócić do Ojczyzny za którą walczyli. Przykre to.
Kazek G f H - Pon Maj 19, 2014 08:06

Niestety nic więcej nie wiemy... taka już niestety kolej rzeczy... Do Polski nie wrócił być może z dwóch powodów 1) komuna, 2) zły stan zdrowia. Po wojnie również nie powrócił Tadeusz Sokołowski, przed wojną sportowiec Sandecji, później kurier i żołnierz u Andersa. Osiadł na stałe Kanadzie gdzie zmarł.
internacionale - Pon Maj 19, 2014 13:07

Ze znajomych twarzy na fotce dostrzegłem:
Głuch, Zagórski, Łojek, Łukasik, Szczecina, Rzymek, Dorula, Mikołajczyk (Bajdel ??).

Wszystkich oczywiście poznaję z dawnych lat ale nazwiska niestety z głowy uciekły.

Rummek - Sro Maj 28, 2014 20:21

http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/7956/b/1.html
Kazek G f H - Pią Sie 22, 2014 05:30

Piłkarski zespół KS KPW Sandecja Nowy Sącz w Tarnowie, lata 30.


Kazek G f H - Sob Sie 23, 2014 16:27

Ot taka perełka. Plakat promujący wyjazd Kiboli Sandecji do Brzeska na mecz z Okocimskim z 1948 r.


ERNESTO - Sob Sie 23, 2014 19:08

Czy na tym wyjezdzie przypadkiem nie bylo ok. 700 osob ? Transportem mialy byc wojskowe ciezarowki. Gdzies kiedys czytalem o takim wyjezdzie do Brzeska, ale nie wiem czy to akurat wtedy.

Pzdr

hanys - Sob Sie 23, 2014 20:48

z tego co pamietam to Zakopane tak odwiedzono
KubaNS - Nie Sie 24, 2014 12:09

Ani jeden ani drugi ;) Ten o ktorym pisze Ernesto byl w 1952 r. - 13 samochodow ciezarowych- wzmianka w Echo Krakowa. Wyjazd do Zakopanego, o ktorym pisze hanys to rok 1946. Samochodami ciezarowymi podrozowalo wtedy podobno 500 osob.
Kazek G f H - Pon Sty 19, 2015 22:13

Archiwalny film nakręcony przez Józefa Biernata (zobacz wcześniejsze filmy). Zmarły w 2002 roku Biernat był m.in. dyrektorem nowosądeckiego MHD (Miejski Handel Detaliczny) oraz prezesem Klubu Sportowego Dunajec (1978-1989). Tym razem film przedstawia migawki z życia sportowego Nowego Sącza, które zostały nakręcone najprawdopodobniej w 1971 r. podczas piłkarskiego meczu drużyny Wojskowo Cywilnego Klubu Sportowego Dunajec Nowy Sącz występującej na nagraniu w niebiesko-białych strojach.

W artykule również słów kilka na temat historii stadionu Dunajca, byłej nowosądeckiej Jordanówki. W tym miejscu swoje mecze nie raz rozgrywała nasza Sandecja, dlatego warto się zapoznać z poniższym tekstem.

http://twojsacz.pl/wcks-d...-z-lat-70-film/

Kazek G f H - Wto Sty 20, 2015 17:59



Czerwiec 1969. Piłkarze Sandecji przy budowie stadionu przy ul. Kilińskiego 47. Stoją od lewej: Kazimierz Kaim, Tadeusz Brzozowski, Zygmunt Żabecki, Witold Zawiślan, Wacław Grądziel, Zbigniew Szewczyk, Stanisław Łukasik.

Fot: Aleksander R., Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Nowym Sączu, Nowy Sącz 1994.

Kazek G f H - Czw Sty 22, 2015 22:34



9 sierpnia 1986 r. Kadr z pierwszego historycznego meczu Sandecji w II lidze. Przy komplecie publiczności na stadionie przy ul. Kilińskiego 47 nasi piłkarze pokonali Broń Radom 3-1.

wborzecki@gmail.com - Czw Sty 22, 2015 22:44

BYŁEM WIDZIAŁEM :-)
misns - Pią Sty 23, 2015 06:20

Mialem wowczas 9 lat,wujek mnie zabral ze soba i od tego meczu bywalem juz reguralnie na Kilinskiego.
ptica - Pią Sty 23, 2015 20:53

Piłkarze wjechali chyba wtedy dorożkami na bieżnię a młyn był za bramką na łuku.
Kazek G f H - Sob Sty 24, 2015 08:56

Ciemniejsza historia przedwojennej karty z historii naszego klubu. Awantury, przekręty i ploteczki... Do dziś nic się nie zmieniło. Serdecznie zachęcam do lektury!

Począwszy od czasów starożytnych Greków po najbliższą nam współczesność, wszelkie sportowe zmagania rodziły wiele emocji. Towarzyszące temu zasady „fair play” często schodziły na drugi plan. Nie inaczej było w przedwojennym Nowym Sączu. Wśród wielu dyscyplin sportowych Sądeczanie, co rzecz jasna, najbardziej upodobali sobie zmagania piłkarskie. Oczkiem w głowie sądeckich kibiców był w tym czasie kolejarsko-robotniczy zespół „Sandecji”.

http://twojsacz.pl/sadeck...poker-sandecja/

Kazek G f H - Wto Sty 27, 2015 13:35

Takie krótkie przypomnienie. Dziś obchodzimy 70 rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu KL Auschwitz - Birkenau. W tym dniu wspominamy nie tylko ofiary, lecz również tych którzy przeżyli. Wśród nich, byli również sportowcy Sandecji.

http://www.sandecja.org/3...andecji____.htm

Kazek G f H - Sob Lut 07, 2015 11:08

http://twojsacz.pl/sporto...stara-sandecja/

Krótka historia stadionu Sandecji przy Alei Wolności.

Kazek G f H - Sob Mar 14, 2015 08:12



Fragment afiszu meczu towarzyskiego pomiędzy KS KPW Sandecja - AKS Chorzów z 11 sierpnia 1938 r.

Kazek G f H - Nie Mar 15, 2015 08:54

http://twojsacz.pl/sporto...adion-sandecji/

Słów kilka na temat nieistniejącego już stadionu Sandecji na Błoniach za Warsztatami Kolejowymi od strony ul. 29 listopada. Oprócz suchych faktów znajdziecie w artykule wiele anegdot wraz z opisami kibolskich wubruków naszych pradziadów podczas meczów na tym stadionie.

Kazek G f H - Nie Kwi 05, 2015 18:19

Skoki i skocznie narciarskie w Nowym Sączu.

W tekście znajdziecie również kilka słów odnośnie sekcji narciarskiej w Sandecji, zarówno przed wojną jak i po jej zakończeniu!

http://twojsacz.pl/sporto...ie-narciarskie/

Kmicic - Nie Kwi 05, 2015 20:07

Bywało się tam. Można było wejść na górę po metalowych schodach, na progu i na tzw. buli jedliśmy maliny. Z samej góry widać było ul. Lwowską. Za skocznią zaczynał się tor saneczkowy (już jak na tamte czasy prowizoryczny i zaniedbany) którym zjeżdżaliśmy na rowerach. Wylatywało się na mały mostek gdzieś między tartakiem a boiskiem. Piękne czasy. Sandecja była wtedy w 3 lidze, pełny sektor (czytaj młyn), doping, flagi, serpentyny, confetti. Szkoda gadać.
rudeboyz - Nie Kwi 05, 2015 23:22

Kmicic, zgadza się:-)
Bianconeri - Pon Kwi 06, 2015 06:37

Dobra miejscówka była. Skocznie były też w Rytrze i Barcicach.
Po resztkach toru saneczkowego odbywały się ... wyścigi rowerów górskich :)

Kazek G f H - Sro Cze 24, 2015 21:25

Julian Zubek, sportowa gwiazda międzywojennego Nowego Sącza.

Polecam!!!

http://twojsacz.pl/julian...ojennego-sacza/

Kazek G f H - Nie Lip 05, 2015 07:58

Tym razem tekst o Samuelu Kipplu, przedwojennym napastniku Sandecji żydowskiego pochodzenia.

http://twojsacz.pl/samuel...k-dla-sandecji/

x_cite - Nie Lip 05, 2015 20:37

Kazek G f H napisał/a:
Tym razem tekst o Samuelu Kipplu, przedwojennym napastniku Sandecji żydowskiego pochodzenia.

http://twojsacz.pl/samuel...k-dla-sandecji/


Świetny artykuł! Proszę o więcej takich ciekawostek! gratki Kaziu:)

mlodykks - Pią Lip 10, 2015 09:07

Takie coś znalazłem w dzisiejszej " Gazecie Krakowskiej "

" Podniecona publika wkraczała na boisko z parasolkami i laskami "

Autora to chyba znacie :D




Kazek G f H - Pią Lip 10, 2015 20:03


ERNESTO - Pią Lip 10, 2015 21:33

dzieki :)
Kazek G f H - Nie Lip 12, 2015 09:37

Nie ma sprawy :)
Kazek G f H - Wto Lip 14, 2015 13:05

http://nowysacz.naszemias...al,t,id,tm.html

Kibole miedzywojennego Nowego Sacza.

Kazek G f H - Pią Sie 07, 2015 12:45

Po raz kolejny przenosimy się do międzywojennego Nowego Sącza. A w nim, Sandecja skandalami słynąca. Zachęcam gorąco do lektury!!

http://nowysacz.naszemias...al,t,id,tm.html

ERNESTO - Wto Sie 11, 2015 12:15

Kazek G f H napisał/a:
Po raz kolejny przenosimy się do międzywojennego Nowego Sącza. A w nim, Sandecja skandalami słynąca. Zachęcam gorąco do lektury!!

http://nowysacz.naszemias...al,t,id,tm.html


Skoro mowa o korupcji to z czasow powojennych, bodajze 1952 i Cracovia-Sandecja 17-0, taki wlasnie wynik dawal Cracovii awans ;)

Pozdro

Kazek G f H - Czw Lis 26, 2015 23:12

Przedwojenny stadion sportowy przy koszarach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Tam również swoje mecze rozgrywała przedwojenna jedenastka Sandecji :)

Polecam!

http://twojsacz.pl/sporto...a-odc-4-boisko/

Kazek G f H - Sob Gru 19, 2015 17:53


radziufan - Wto Sty 05, 2016 16:09

znalezione w sieci
Adam Nawałka w Sandecji

http://www.megawrzuta.pl/...fb4874b6ac.html

ERNESTO - Sro Sty 06, 2016 00:04

Odnosnie Nawalki, to pamietam, ze jednym z jego żądań byly napoje izotoniczne dla zawodnikow (zarowno na treningi jak i mecze). Wzgledy finansowe oczywiscie nie pozwalaly na to, wiec ostatecznie napoje izotoniczne pojawily sie tylko na meczach, a na treningi butelki ISOSTAR byly wypelniane woda :) Ciekaw jestem do tej pory czy trener mial tego swiadomosc :)

A od strony kibicowskiej - mecz w Czermnie i mandat, ktory w imieniu "burzymura" zaplacil trener (zwrot pieniedzy otrzymal przed kolejnym meczem). Gdyby taka akcja jak wtedy, miala miejsce dzis, to na pewno nie skonczylo by sie mandatem ;) Swoja droga to jedna z nielicznych sytuacji jakie pamietam, gdzie pilkarze ladnie sie za nami postawili (m.in. Dino czy Lukasik, ktorzy wtedy dobrze sapali do psow)

Pozdro

Kazek G f H - Nie Maj 22, 2016 22:04

Przedwojenny narciarz Sandecji lotnikiem RAF.

Przedwojenna Sandecja wychowała całą plejadę późniejszych bohaterów II wojny światowej. Sekcja narciarska, oprócz słynnych kurierów, miała w swoim gronie młodego człowieka, który w czasie II wojny światowej latał w polskich dywizjonach bombowych RAF.

Zapraszamy do lektury!

http://twojsacz.pl/ii-woj...oyal-air-force/

Kazek G f H - Sro Lip 13, 2016 13:43

Sto lat temu, 13 lipca 1916 r. urodził się Roman Stramka, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego, przedwojenny sportowiec Sandecji.

http://twojsacz.pl/100-te...-roman-stramka/

Kazek G f H - Wto Sie 09, 2016 14:19

Dzisiaj mija 30 lat od pierwszego historycznego meczu Sandecji w II lidze.

9 sierpnia 1986 r., Sandecja - Broń Radom (3-1).

Opis + foto: https://www.facebook.com/...646602548936123

Przypominamy o powstającym wirtualnym Muzeum Sandecji, które będzie miało szansę powodzenia jedynie dzięki waszemu zaangażowaniu. Jeśli posiadasz jakieś pamiątki związane z naszym klubem, wyślij je na stronę https://www.facebook.com/muzeumsandecji/ .

Kazek G f H - Wto Sie 09, 2016 20:18

Już jutro swoje 48 spotkanie w ramach centralnych rozgrywek Pucharu Polski rozegra Sandecja Nowy Sącz. Przed pójściem na jutrzejszy mecz z Śląskiem Wrocław warto zapoznać się z historią występów "Biało-Czarnych" w tych rozgrywkach.


http://twojsacz.pl/sandec...ucharze-polski/

Kazek G f H - Wto Sty 10, 2017 00:22

Kolejne nowości w Muzeum Sandecji.

Nowy Sącz 9 maja 1992, Mecz 27 kolejki II ligi gr. wschodniej.

Sandecja - Resovia Rzeszów 1:0 (1:0) Bramka: Maciej Sowiński z rzutu karnego.

Broniąca się przed spadkiem Sandecja, podejmowała u siebie w jednym z ostatnich meczów w II lidze sezonu 1991/1992 Resovię Rzeszów, która wówczas również nie była pewna utrzymania. Ostatecznie Sandecja musiała się pożegnać w tym sezonie z centralnym poziomem rozgrywek, natomiast rzeszowianie pewnie się utrzymali. Stroną przeważającą w meczu byli goście z Rzeszowa, którzy tego dnia trafili na doskonałą dyspozycję Artura Sejuda, bramkarza gospodarzy. Mecz zakończył się zwycięstwem Biało-Czarnych po wykorzystanym rzucie karnym przez Macieja Sowińskiego.

Fotografie: https://www.facebook.com/...715472105382500

Serdecznie zapraszam do udostępniania strony Muzeum Sandecji!

Kazek G f H - Sob Cze 17, 2017 09:35

Klimatyczna i magiczna fotografia stadionu Sandecji przy ul. Kilińskiego 47 z pierwszej połowy lat 70.






Tarnów, 17.10.1992 r., mecz III ligi gr. IV

Unia Tarnów - Sandecja Nowy Sącz

W temacie plakatów meczowych, pozostajemy przy rywalizacji nowosądecko-tarnowskiej. Zmagania obydwu miast o piłkarski prymat w regionie (nie licząc klubów krakowskich) sięgają połowy lat dwudziestych XX w.

hanys - Sob Cze 17, 2017 09:47

Widać że już wtedy mieli podnośniki dla telewizji ;)
klipol - Sob Cze 17, 2017 11:30

A choinki jakie małe ;)
Kazek G f H - Pią Cze 23, 2017 18:01

APEL!!!!!!

Grób Romana Sichrawy na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu , pierwszego Prezesa "Sandecji" po I wojnie światowej (1921), prezydent miasta Nowego Sącza w latach 1923-1933, następnie 1938-1939, porastają chwasty!!! Była to postać dla Nowego Sącza wielkiego formatu.



Adwokat, doktor prawa, publicysta, działacz społeczny, burmistrz i prezydent miasta Nowego Sącza. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta.

Podczas II wojny światowej stworzył w swoim domu punkt przerzutu za „zieloną granicę” oraz siedzibę Komitetu Pomocy Uchodźcom i Więźniom Politycznym.

Jednak najbardziej zasłynął tym że odmówił prośbie niemieckiego okupanta i na liście zakładników, którą kazano mu sporządzić, zamiast nazwisk Sądeczan, wpisał dziesięciokrotnie własne nazwisko.

Dzięki kibicom "Sandecji" udało się odnowić w słowackich Koszycach grób Klemensa Konstantego Gucwy, słynnego kuriera w czasie II wojny światowej, przed wojną zawodnik "Sandecji".

Naszym obowiązkiem jest doprowadzić to miejsce do należytego porządku!!!

Link: http://rdn.pl/?p=131214

Krótki opis postaci Romana Sichrawy: http://www.aposteriori.or...hrawa-zyciorys/

Kazek G f H - Pon Lip 10, 2017 19:14

Polecamy artykuł opisujący postać Romana Sichrawy, burmistrza i prezydenta miasta Nowego Sącza z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Był również pierwszym prezesem odradzającej się Sandecji po zakończeniu I wojny światowej i nastaniu niepodległości państwa polskiego. Roman Sichrawa stał się dla mieszkańców miasta symbolem odwagi, kiedy w czasie niemieckiej okupacji miasta odmówił prośbie okupanta i na liście zakładników, którą kazano mu sporządzić, zamiast nazwisk Sądeczan, wpisał dziesięciokrotnie własne nazwisko.
Lektura obowiązkowa dla każdego kibica Pasów!!

http://twojsacz.pl/roman-sichrawa-prezydent-pasja/

Kazek G f H - Pon Sie 21, 2017 17:42



21 sierpnia 1941 r. w Biegonicach został zamordowany przez Niemców w masowej egzekucji (rozstrzelano 44 osoby) dr Jan Jarosz, wiceprezes Sandecji z 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej miasta zaangażowany w działalność podziemną Związku Walki Zbrojnej.W latach 1940-41 sprawował w Sztabie Inspektoratu ZWZ funkcję naczelnego lekarza. Ponadto leczył bezinteresownie uchodźców i osoby ukrywające się, przekazywał im leki i środki opatrunkowe kupowane z własnych pieniędzy. Pozostałymi ofiarami egzekucji byli: Bolesław Barbacki, artysta malarz, ks. Józef Bardel, wikariusz w Trzetrzewinie, ks. Własdysław Deszcz, wikariusz w Nowym Sączu, dr med. Stefan Durkot, Bolesław Furmanek, fotograf, Michał Górka, rolnik, Władysław Grądziel, urzędnik PKP, Wojciech Holoś, dr med. Jan Jarosz, aptekarz. Józef Jennet, masarz, Józef Jeżyk, urzędnik PKP, ks. Tadeusz Kaczmarczyk, wikariusz w Nowym sączu, Kazimierz Kamiński, kierownik szkoły, Władysław Kmieć, handlowiec, Władysław Lis, maszynista PKP, Artur Lożek, urzędnik, Jan Łazarz, przodownik PP. Ambroży Morański, ślusarz, Władysław Olchawa, konduktor PKP, Jan Pach, rolnik, dr. med. Józef Pietrzykowski, Stanisław Poręba, rolnik, Julian Siwak, st. sierż. 1 PSP, Teodor Słowikowski, lekarz stomatolog, Seweryn Sułkowski, Adam Stręk, dyżurny ruchu PKP,Bronisław Sułkowski, asesor PKP, Stanisław Suski, student UJ, mgr fil. Tadeusz Szafran, mgr praw, Józef Szkaradek, por. WP, Andrzej Szymański, mgr farm., Antoni Wiliński, podp. WP, Antoni Wojtylak, Jan Woźniak, asesor PKP. 23 zwłok nie udało się zidentyfikować.

Kazek G f H - Czw Sie 31, 2017 16:21

Ciekawy tekst na temat naszego klubowego loga. Polecam!

http://polskielogo.net/pl/sandecja-nowy-sacz/

Kazek G f H - Sob Wrz 02, 2017 14:48

Za nami kolejna już 78 rocznica wybuchu II wojny światowej. Wielu przedwojennych zawodników Sandecji wzięło w niej udział walcząc najpierw w wojnie obronnej przeciwko Niemcom Słowakom i Sowietom, następnie tworząc zręby Polskiego Państwa Podziemnego i konspiracji wymierzonej przeciwko okupantom, jak również walcząc na frontach europejskiego wojennego teatru tego konfliktu wraz z polskimi formacjami wojskowymi na wschodzie będących częścią sił alianckich. Wielu z nich oddało swoje życie w imię niepodległej Polski. Jednym z nich był ppor. Tadeusz Stefaniszyn, wybitny przedwojenny lekkoatleta KPW Sandecja. Poległ dokładnie siedemdziesiąt osiem lat temu 2 września 1939 r. w Spytkowicach koło Wadowic. Od rozpoczęcia wojny z Niemcami 1 września 1939 r. był dowódcą 4 kompanii strzeleckiej 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej. Zginął w nocnym wypadzie na wieś Spytkowice, w której znajdowały się wojska pancerne nieprzyjaciela. Za dzielność i męstwo został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V Klasy. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 1 w Spytkowicach, w tej miejscowości znajduje się również grób ppor. Stefaniszyna. Na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu znajduje się obelisk przedstawiający jego postać (fot.) Niestety, nad czym ubolewamy, postać ta jest zupełnie zapomniana w Nowym Sączu…, nie mówiąc już władzach klubu które zupełnie nie dbają o historię ponad 100 letniego klubu z miasta nad Dunajcem i Kamienicą.


Kazek G f H - Wto Wrz 19, 2017 20:54

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzbogaciło się o nowe eksponaty, upamiętniające Zbigniewa Rysia ps. „Fantom” - kuriera AK, który pokonał trasę Warszawa-Budapeszt 108 razy. Ryś przerzucał dokumenty, ludzi i pieniądze. Uczestniczył w odbiciu Jana Karskiego ze szpitala w Nowym Sączu 28 lipca 1940 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=6an0NlaAegE

Kazek G f H - Nie Paź 08, 2017 21:20



Kolektura Toto-Lotka (być może przy ul. Jagiellońskiej ale nie mamy pewności) z napisem sprayem: "KKS walczy o II ligę". Fot. Tomasz Bereziński / Twój Sącz

Piłkarze KKS Sandecja w 1991 roku awansowali z III do II ligi i to wtedy najpewniej została wykonana fotografia. W II lidze grali tylko jeden sezon a po kilku latach wylądowali nawet w IV lidze. Od sezonu 2008/2009 zaczęły się lepsze czasy - rok w II lidze, potem awans do I a sezonu 2017/2018 Ekstraklasa.

Kazek G f H - Wto Paź 10, 2017 13:08



W akcji pod bramką drużyny gości napastnik Janusz Świerad (popularny "Dino") obecny drugi trener piłkarzy Sandecji. Zanim trafił do wówczas trzecioligowej Sandecji, rozegrał 97 spotkań w ekstraklasie, strzelając łącznie 20 bramek w brawach Igloopolu Dębica, Wisły Kraków oraz Zagłębia Lubin . Natomiast w tle widoczny pomocnik Biało-Czarnych Dawid Basta (obecnie Podhale Nowy Targ), brat Adriana, podstawowego obrońcy ekstraklasowej jedenastki Sandecji.

radziufan - Sob Paź 14, 2017 06:13

syfon12 napisał/a:
Wątek historyczny to wrzucę tutaj. Zasoby Polony. Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce.
https://polona.pl/search/?query=sandecja
[url=http://i1067.photobu...5vd.png]Obrazek[/URL]

Kazek G f H - Sro Paź 18, 2017 19:54

radziufan napisał/a:
syfon12 napisał/a:
Wątek historyczny to wrzucę tutaj. Zasoby Polony. Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce.
https://polona.pl/search/?query=sandecja
[url=http://i1067.photobu...5vd.png]Obrazek[/URL]


Z czasem coraz więcej można tam znaleźć zdigitalizowanych materiałów historycznych nt. Sandecji. Zasoby "Polona" są mi bardzo dobrze znane (stamtąd lądują plakaty na stronkę Muzeum Sandecji"

Pierwszy historyczny mecz Sandecji z Cracovią na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Polsce już niebawem w najbliższą sobotę o 15:30 w Niecieczy. Tymczasem prezentujemy fotografie z pierwszego powojennego meczu obydwu jedenastek który miał miejsce 28 kwietnia 1946 r. w Nowym Sączu. Zawody odbyły się w ramach 3 kolejki krakowskiej Klasa A grupy II, i zakończył się porażką Sandecji 1:2. Co ciekawe, również i to spotkanie Biało-Czarni nie rozegrali na własnym stadionie (podobnie jak rzecz ma się dzisiaj). Z powodu zniszczenia przez Niemców obiektów Sandecji za Warsztatami Kolejowymi przy ul. 29 listopada, mecz odbył się na "Jordanówce Kowalskiego" - dzisiejsze obiekty PWSZ przy ul. Kościuszki.





Działacze Sandecji witają piłkarzy Cracovii.



Jedenastka Cracovii przed mecze z Sandecją 28 kwietnia 1946 r. w Nowym Sączu.

ERNESTO - Sro Paź 18, 2017 20:34

A wykopiesz jakies dokladniejsze info odnosnie meczu z Cracovia, ktory przegralismy 0-17 ? Dokladnie taki wynik dawal wtedy awans Cracovii. Wydaje mi sie, ze to byl rok 1952, mecz na wyjezdzie
Kazek G f H - Sro Paź 18, 2017 21:13

Pewnie że coś jest, to było dokładnie 4 sierpnia 1946 r.

4 sierpnia 1946 r. Sandecja odniosła swoją najwyższą ligową porażkę w historii, ulegając w meczu 11 kolejki krakowskiej A klasy gr. II Pasom na boisku w Krakowie aż 17:0. Sandecja w ciągu całego meczu zaledwie 8 razy zdołała się przebić w okolicę pola karnego przeciwnika. Wynik mógł być dużo wyższy, gdyby nie nonszalancja napastników Cracovii i... mimo puszczonych 17 bramek — dzielna postawa bramkarza Sandecji Stanisława Orleckiego. Co ciekawe, taki właśnie wynik potrzebowała Cracovia aby mogła awansować o klasę wyżej.



Plakat meczowy zachęcający do przybycia na stadion przy Alei Focha.



Jedenastki Cracovii i Sandecji przed słynnym spotkaniem rozegranym 4 sierpnia 1946 r.



Notka prasowa zamieszczona w "Echo Krakowa"

Kazek G f H - Nie Gru 03, 2017 19:50

Nadeszła do nas smutna wiadomość... Dzisiaj, w wieku 95 lat odeszła od nas Pani Jadwiga Stramka-Wolanin, siostra Romana Stramki, przedwojennego zawodnika Sandecji i legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Zawsze uśmiechnięta, niejednokrotnie z wielką radością przyjmowała w swoich skromnych progach przy ulicy Gorzkowskiej kibiców Sandecji, dzieląc się wspomnieniami swojego życia. Nikt z nas nie zapomni jej gościnności, pełnego życzliwości serca, pełnych humoru a zarazem smutku, opowieści o swoim bracie jak również losach swoich przyjaciół w czasie wojennej zawieruchy.

Łącząc się w żałobie i smutku, składamy najbliższej rodzinie kondolencje i wyrazy współczucia.


Kazek G f H - Sro Lut 14, 2018 11:03



Grafika na dzisiaj. 14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Przemianowanie, obok znaczenia politycznego, miało także wymiar symboliczny. Wyraźnie ukazywało, że istnieją trzy części Polskich Sił Zbrojnych: Armia Polska na Zachodzie, Armia Polska w ZSRS i #ArmiaKrajowa, z których ta ostatnia prowadziła najintensywniej ówcześnie walkę zbrojną. W szeregach Armii Krajowej znalazło się również zacne grono przedwojennych sportowców "Sandecji", którzy w latach drugiej wojny światowej walczyli przeciwko okupantom.

Zachęcamy do udostępniania!!!!

Kazek G f H - Nie Mar 11, 2018 19:15

Kto nie pamięta Nusyna?! To jeden z najbardziej zasłużonych sponsorów Sandecja Nowy Sącz. Jak wspominali Ci, którzy go znali, Nusyn w życiu kochał tylko rodzinę i piłkę nożną. Dla nich nie szczędził zdrowia, czasu i pieniędzy.
Łukasz Połomski przypomina jedną z najbardziej znanych rodzin, które wyjechały z Sącza w latach 60. ubiegłego wieku.

http://www.sadeckisztetl....e-lustigow.html

Kazek G f H - Wto Kwi 17, 2018 09:20

https://krakow.tvp.pl/36823374/16042018

Mała lekcja historii, oglądajcie. Tym razem TVP3 Kraków przygotowało reportaż o niesamowitej brawurowej akcji odbicia z rąk gestapo Jana Karskiego, emisariusza polskiego rządu uchodźstwie . Akcję o kryptonimie "S" zaplanował i przeprowadził m. in. Zbigniew Ryś, przedwojenny sportowiec. Więcej na temat akcji przeczytacie tutaj: http://twojsacz.pl/28-lipca-1940-akcja-szpital/

Kazek G f H - Sro Lip 25, 2018 14:02

Odnaleziono kroniki Sandecji z lat 1932-1966!!!

Od 1 sierpnia rusza projekt "Ocalić od zapomnienia - Stwórzmy RAZEM Muzeum Sandecji "
Szczerzej o nim, napiszę już niebawem.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z materiałem z brefingu prasowego prezesa MKS Sandecja Tomasza Michałowskiego.


https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Masahiko - Sro Lip 25, 2018 19:45

Fantastyczna sprawa! Brawo!

Świetna sprawa z digitalizacja i przekazaniem eksponatów do Muzeum Okregowego w Nowym Sączu. No i oczywiście kontakt z Anią Weimer.

Panowie, czapki z głów!

Kazek G f H - Pią Sie 24, 2018 17:45

W ostatnich dniach, w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia - Stwórzmy RAZEM Muzeum Sandecji", udało się odnaleźć bezcenne dokumenty świadczące o początkach naszego Klubu.
Jednym z nich jest pismo tymczasowego zarządu Klubu Sportowego "Sandecya" w Nowym Sączu z dnia 23 lipca 1912 r. do C.K Namiestnictwa Galicyjskiego w Lwowie, z prośbą o zarejestrowanie klubu. Dodatkowo odnaleziono protokół z pierwszego posiedzenia tymczasowego zarządu z kwietnia 1912 roku, wraz z nazwiskami jednych z pierwszych włodarzy. Wymienione dokumenty są przechowywane w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy w Lwowie.

http://sandecja.pl/aktual...ze-lwowa-2424//

Kazek G f H - Sro Wrz 05, 2018 19:55

Przypominamy, że do 28 września trwa akcja "Ocalić od zapomnienia - stwórzmy razem Muzeum Sandecji".

Udostępniamy!!


Kazek G f H - Czw Lis 08, 2018 22:08

Warto wiedzieć! Obowiązkowa lektura dla każdego mieniącego się kibicem Sandecji.

Sylwetki sportowców Sandecji Nowy Sącz którzy na przestrzeni ostatniego stulecia wzięli udział w odbudowie państwa polskiego i walkach o niepodległość. Polecamy!

http://twojsacz.pl/zawodn...UqrmVLUvxbBX0lI

Masahiko - Wto Lis 27, 2018 16:19

Znalezione w sieci. "Przegląd Sportowy" 1921 r.. Możliwe że już tutaj to było :)

https://zapodaj.net/e805edee1a981.png.html

https://zapodaj.net/7cef8c621e9e0.png.html

Kazek G f H - Wto Lis 27, 2018 18:47

Ciekawe źródła. Korzystałem z nich pisząc o historii Sandecji, jednak nigdy nie wrzucałem. Zatem ich nie było :)

Są one też dostępne w wersji online: http://buwcd.buw.uw.edu.p...rtowy/start.htm

Masahiko - Wto Lis 27, 2018 20:01

Dzięki.

O co chodziło z tą kara dla Czarnych za grę z drużyną nieuprawniona? I dlaczego właściwie grali skoro im to groziło?

Kazek G f H - Sro Lis 28, 2018 18:28

Drużyna zgłoszona do PZPN-u i grająca w rozgrywkach o mistrzostwo, oficjalnie nie mogła rozgrywać zawodów z drużynami niezrzeszonymi w związku. Wynikało to chyba z kwestii finansowych. Drużyna będąca w związku, odprowadzała jakieś składki, środki z meczów szły na PZPN, a tak to nic nie trafiało do budżetu. Chodziło tez o to, żeby z tego powodu jak najwięcej klubów dołączało do związku w celu budowy polskich struktur piłkarskich. Kary to był chyba taki straszak, ale wiele klubów łamało ten bezsensowny przepis. Bo jak tu po prostu nie poharatać w gałę ? :)
Kazek G f H - Nie Gru 02, 2018 19:04

Film dokumentalny "Odcinek Południe 1939-1944" o kurierach ziemi sądeckiej czasu II wojny światowej.

https://www.youtube.com/watch?v=1u1q_4Yj758

bacin - Czw Lut 07, 2019 21:57

https://images89.fotosik.pl/120/9d89133b036fdb9dmed.jpg
kks sączers - Sob Mar 23, 2019 22:47

Mam pytanie, wie ktoś może jaka jest data dzienna powstania naszej Sandecji ?
Masahiko - Wto Kwi 02, 2019 12:32

Kazek G f H napisał/a:
Odnaleziono kroniki Sandecji z lat 1932-1966!!!


Jest jakaś szansa na digitalizacje kronik? Interesowałyby mnie zwłaszcza z czasów 1932 - 1939.

internacionale - Pią Kwi 12, 2019 18:59

Masahiko napisał/a:
Kazek G f H napisał/a:
Odnaleziono kroniki Sandecji z lat 1932-1966!!!


Jest jakaś szansa na digitalizacje kronik? Interesowałyby mnie zwłaszcza z czasów 1932 - 1939.


Wszystko będzie w formie cyfrowej. Proces digitalizacji już się rozpoczął.

Masahiko - Wto Cze 16, 2020 20:39

internacionale napisał/a:
Masahiko napisał/a:
Kazek G f H napisał/a:
Odnaleziono kroniki Sandecji z lat 1932-1966!!!


Jest jakaś szansa na digitalizacje kronik? Interesowałyby mnie zwłaszcza z czasów 1932 - 1939.


Wszystko będzie w formie cyfrowej. Proces digitalizacji już się rozpoczął.


Widziałem ze na profilu fcb "Muzeum Sandecji" pojawiają się ostatnio historyczne zdjęcia. Jak wygląda proces digitalizacji? Minął rok od ostatniej informacji i brak nowych wieści.

Celti - Czw Cze 18, 2020 08:10

Masahiko napisał/a:
internacionale napisał/a:
Masahiko napisał/a:
Kazek G f H napisał/a:
Odnaleziono kroniki Sandecji z lat 1932-1966!!!


Jest jakaś szansa na digitalizacje kronik? Interesowałyby mnie zwłaszcza z czasów 1932 - 1939.


Wszystko będzie w formie cyfrowej. Proces digitalizacji już się rozpoczął.


Widziałem ze na profilu fcb "Muzeum Sandecji" pojawiają się ostatnio historyczne zdjęcia. Jak wygląda proces digitalizacji? Minął rok od ostatniej informacji i brak nowych wieści.


Podbijam pytanie

Masahiko - Czw Cze 18, 2020 15:50

Trochę w temacie.

http://sandecja.pl/aktual...i-historia-3510


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group