Forum kibiców Sandecji
www.sandecja.org - forum kibiców Sandecji

Sekcja Turystyczno - Historyczna - Książki, Wydawanictwa,Prasa Historyczna, Portale Historyczne

Kazek G f H - Pią Maj 24, 2013 16:36
Temat postu: Książki, Wydawanictwa,Prasa Historyczna, Portale Historyczne
Jak w temacie,aby nie zaśmiecać innych tematów :)
Bianconeri - Sob Maj 25, 2013 05:30

histmag.org :)
Kazek G f H - Sob Maj 25, 2013 11:41

To na szybki początek z mojej strony polecam tzw. "cegły", wydawnictwa zwarte, opisujące dzieje Polski na przestrzeni wieków. Myślę że ktoś zainteresowany bliżej daną epoką sięgnie po którąś z tych pozycji.

HISTORIA POLSKI


ŚREDNIOWIECZE

Andrzej Buko, Archeologia Polski Wczesnośredniowiecznej, Kraków 2011.



Gerard Labuda, Mieszko I, Warszawa 2006.



Stanisław Szczur, Historia Polski Średniowiecze, Kraków 2002



HISTORIA POLSKI 1492-1795

Mariusz Markiewicz, Historia Polski 1492 - 1975, Kraków 2004.



HISTORIA POLSKI 1795-1918

Andrzej Chwalba, Historia Polski 1795 - 1918, Kraków 2000



HISTORIA POLSKI 1918-1945

Marian Eckert, Historia Polityczna Polski 1918-1939, Warszawa 1990.

Stanisław Cat-Mackiewicz, Lata nadziei. 17 września 1939-5 lipca 1945 , 2012.



Jerzy Krasuski, Tragiczna Niepodległość, Poznań 1999.



Czesław Brzoza, Andrzej Leon Sowa, Historia Polski 1918-1945, Kraków 2009.



Włodzimierz Bonusiak, Polska podczas II wojny światowej, Rzeszów 2011.



HISTORIA POLSKI 1944-2012

Andrzej Leon Sowa, Historia Polityczna Polski 1944 - 1991, Kraków 2011



Antoni Dudek, Historia polityczna Polski 1989-2012, Warszawa 2013.



Wojciech Roszkowski , Historia Polski 1914-2005, Warszawa 2007.



Antoni Czubiński, Historia Polski XX wieku, Poznań 2012


kaszkiet - Sro Gru 10, 2014 12:01

"Alfabet Suworowa" -> http://www.empik.com/alfa...35787,ksiazka-p
czytał może ktoś? warto w czasie świątecznym i przysiąść przy tej lekturze?

Kazek G f H - Sro Gru 10, 2014 13:26

Ogólnie nie polecam publikacji książkowych Suworowa, z prostej przyczyny - nie jest historykiem. Jednak mają one jakąś swoją wartość, są ciekawie napisane więc pewnie stąd tak duża poczytność jego prac.
wborzecki@gmail.com - Sro Gru 10, 2014 17:23

KAŻDA KSIĄŻKA SUWOROWA JEST WARTA PRZECZYTANIA:
-JAKO AGENT GRU DOSTRZEGA RZECZY KTÓRE MY ZWYKLI LUDZIE PRZEOCZYMY
-POKAZUJE ŚWIAT SOWIECKI OD ŚRODKA I ICH POSTRZEGANIE RZECZYWISTOŚCI CAŁKIEM ODMIENNE OD NASZEGO.
-ANALITYCZNY UMYSŁ WYTRENOWANY W SPOSTRZEGANIU SPRZECZNOŚCI I INFORMOWANIU O TYM SWEGO CZYTELNIKA. PO JEGO KSIĄŻKACH WIDZI SIĘ WYRAŹNIEJ MECHANIZMY RZĄDZENIA LUDŹMI.
np.Żukow: Cień zwycięstwa,Cofam wypowiedziane słowa

wborzecki@gmail.com - Sro Gru 10, 2014 21:35

PROPONUJĘ PRZECZYTAĆ TĄ KSIĄŻKĘ http://niezlomni.com/?p=22503
Kazek G f H - Czw Gru 18, 2014 14:55

Jako że byłem bardzo grzeczny w tym roku, również i mnie odwiedził Święty Mikołaj, obdarowując poniższą książeczką. Świetne ponad dziewięćsetstronicowe kompendium wiedzy na temat II wojny światowej. Język, mnóstwo informacji, mapy i co zaskakujące jak na publikację anglosaskiego historyka bardzo dobrze jest opisana sprawa polska z wszystkimi najważniejszymi wątkami.

Polecam!


Kazek G f H - Sob Gru 20, 2014 12:34

Na dobicie, kolejna anglosaska pozycja w temacie II wojny światowej. "Do poduszki" ponad tysiącstronicowa kniga, jednak wciągająca. Język język i jeszcze raz język, przystępnie napisana i to jest to. Po przeczytaniu pozycji Antonego Beevora stanowi luźne uzupełnienie, wzbogacone licznymi opisami losów zwykłych ludzi i żołnierzy. Bez sensacji, bez zbędnych demagogi, po prostu wooow :) Polecam!




ERNESTO - Czw Sty 01, 2015 17:40


Kazek G f H - Nie Sty 04, 2015 20:32

Jak już mowa o Powstaniu Warszawskim. Najlepsza publikacja odnośnie tego wydarzenia.


PasiastyKKS - Czw Mar 12, 2015 23:10

"Masz synów w lasach, Polsko" pod redakcją Dawida Golika.
http://i58.tinypic.com/sllj10.jpg

Świetna książka, opisująca działalność niepodległościową na Podhalu i Sądecczyźnie w latach 1945-1956. Zawiera najważniejsze informacje o bohaterach oraz oddziałach partyzanckich z naszych regionów.
POLECAM!

maniekKKS - Pią Mar 13, 2015 01:08

można dostać ją w Nowym Sączu ?
Kazek G f H - Sob Mar 14, 2015 07:50



Książkę można nabyć w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu (ul. Lwowska 3, 33-300 Nowy Sącz),
tel. 018 443 77 08, e-mail: sekretariat@muzeum.sacz.pl.

PasiastyKKS - Nie Mar 15, 2015 18:54

Wypożyczyć ją również można w SĄDECKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu (ul. Franciszkańska 11).
Kazek G f H - Pon Mar 16, 2015 18:05

Polecam najnowszą książkę Dawida Golika , pracownika krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, na temat historii Oddziału Partyzanckiego "Lamparta", działającego od jesieni 1944 r. do zimy 1945 r. na obszarze Podhala, Orawy i Gorców.

Więcej: http://ipn.gov.pl/publika...odhalanskich-ak


Kazek G f H - Wto Kwi 07, 2015 17:36


kaszkiet - Sro Maj 27, 2015 20:34

Czytał ktoś może niebezpieczne związki komorowskiego? jak oceniacie, warto kupić? są głosy, że autor dużo opisuje nierzeczowych faktów, tylko swoje przypuszczenia.
jeśli już zabrałem głos, to ostatnio poszły resortowe dzieci. służby. fajna książka, można się sporo dowidzieć o wybitnym pisarzu główna niejakim michniku. i jak to się w "wolnej" Polsce zyje byłym komuchom. polecam szczególnie osobą, które mało się interesują historią zaraz przed i po okrągostołową. w podręcznikach szkolnych tego niema. z tego co widze, to można pobrać z chomikuj calutka ksiazke :)

Bianconeri - Sro Maj 27, 2015 20:45

Sam oceń ;)

https://drive.google.com/file/d/0B0LFXetq-lWBSG8zQ0lDMGVHbHM/view?pli=1

nunek87 - Czw Maj 28, 2015 07:39

kaszkiet napisał/a:
Czytał ktoś może niebezpieczne związki komorowskiego? jak oceniacie, warto kupić? są głosy, że autor dużo opisuje nierzeczowych faktów, tylko swoje przypuszczenia.
jeśli już zabrałem głos, to ostatnio poszły resortowe dzieci. służby. fajna książka, można się sporo dowidzieć o wybitnym pisarzu główna niejakim michniku. i jak to się w "wolnej" Polsce zyje byłym komuchom. polecam szczególnie osobą, które mało się interesują historią zaraz przed i po okrągostołową. w podręcznikach szkolnych tego niema. z tego co widze, to można pobrać z chomikuj calutka ksiazke :)


Ja przeczytałem cała książkę Niebezpieczne związki B. Komorowskiego. Fajnie się ja czyta, powiedział bym, że jak dobry kryminał tylko ta świadomość, że tak jest (było) naprawdę powoduje, że człowiek się wkurwia. Moim zdaniem autor pisze prawdę - tak jak on to przeżył (Darłowo, potracenie przez samochód, spotkania z informatorami, próba samobójstwa), jakby było to zmyślone itp, to zapewne Bronek by już dawno szykował pozew o zniesławienie itp. a jak widać cisza, a jego nerwowe zachowanie jak pytają o WSI, Pro Civili czy sprzedaż TP powoduje ze jest coś na rzeczy. Mnie z tej książki najbardziej rozjebało jak odbyła się sprzedaż Telekomunikacji Polskiej ( więcej nie pisze, żeby nie zdradzać co i jak - tym co mają zamiar przeczytać tą książkę) i co ze sobą niosła (a może dalej niesie?).
Co do samej książki, 2 -4 tygodnie temu była ciężko dostępna w księgarniach ( w stacjonarnych na terenie Krakowa się nie spotkałem z nią!) udało mi się po wielu próbach kupić na bonito.pl za ok.30zł (wcześniej zamawiałem na matras.pl, świat książki itp i zawsze zamówienie było zatwierdzone (raz nawet miałem potwierdzenie wpłaty) i po 3 -4 dniach przychodził mail, ze jednak nie można go zrealizować).
Co do ciekawości książki i jak się ja czyta to powiem tak: książka ma ok 400 stron a przeczytałem ją w około tydzień.

ERNESTO - Sob Maj 30, 2015 00:56

Ponoc teraz nie powinno byc problemow z kupnem ksiazki (moja zona gdzies wyczytala, ze ze wzgledu na kampanie prezydencka wiekszosc punktow zdecydowala sie zawiesic sprzedaz - pewnie zeby nie zostac posadzonym o porazke Bronka ;) )

Pozdro

KasiaMikina - Wto Cze 02, 2015 09:14

Polecam Suworowa - szczególnie "Akwarium" i "Lodołamacz" - naprawdę mocne.

A ostatnio wydane "Dziewczyny wyklęte" Nowaka też bardzo dobrze napisane.

KasiaMikina - Wto Cze 02, 2015 09:19

Pierwsza część też zresztą mi się podobała.
Kazek G f H - Pon Lip 06, 2015 13:21



Jerzy Besala, Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej.

Kilka osób może zainteresuje powyższa pozycja z racji lubowania się w nabojach wyskokowych:):)

Jest gruba, posiada okolo 900 stron:) czyta się lekko i przyjemnie. Polecam!

wborzecki@gmail.com - Czw Paź 15, 2015 04:40

POLECAM http://wpolityce.pl/histo...-warto-wiedziec
Kazek G f H - Pon Lip 18, 2016 21:58



Świetna, czyta się jednym tchem. Autor świetnie pokazał piekło jakim był Stalingrad... Pomieszanie narracji historycznej z relacjami i przede wszystkim listami żołnierzy walczących po obu stronach barykady.

Polecam!

Kazek G f H - Sro Lip 20, 2016 14:44

Zachęcam do zakupu w salonach "Empik" najnowszego numeru "Podkarpackiej Historii", w którym znajdziecie m. in. historię ucieczki Jana Karskiego z rąk sądeckiego Gestapo.

http://www.podkarpackahis...uz-w-sprzedazy/


Kazek G f H - Sro Sie 03, 2016 20:26



Reportaż historyczny na temat losów samego dowódcy jak i żołnierzy oddziału partyzanckiego Jana Wąchały "Łazika", operującego a terenie Beskidu i Gorców. Polecam, czyta się świetnie!

Więcej na temat książki: http://historia.org.pl/20...ojcik-recenzja/

http://nowahistoria.inter...ego,nId,2186701

Kazek G f H - Pon Cze 05, 2017 17:30

Gorąco polecam, jestem właśnie po lekturze. Świetna pozycja, która pozwala zrozumieć trudną sytuację naszego państwa w ostatnim kluczowym dla nas roku przed zakończeniem działań wojennych II wojny światowej w Europie.

Rok 1944 miał kluczowe znaczenie dla historii powojennej Polski. To wówczas na arenie międzynarodowej rozegrały się wydarzenia, które przypieczętowały zarówno jej przyszłe miejsce w Europie, jak i charakter ustanowionych na jej terytorium rządów.

Książka Polska 1944. Perspektywa sojuszników i wrogów jest w całości poświęcona międzynarodowym relacjom politycznym i wpływowi, jaki na nasz kraj mieli ówcześni przedstawiciele państw sojuszniczych, wrogich oraz neutralnych. Celem niniejszej publikacji nie jest uchwycenie perspektywy polskiej, władz na uchodźstwie czy Polskiego Państwa Podziemnego w kraju, lecz zwrócenie uwagi na perspektywę zewnętrzną – tzn. wybranych państw i narodów – w kontekście sytuacji okupowanych jeszcze ziem Rzeczpospolitej.



SPIS TREŚCI

M. Grądzka-Rejak, D. Golik Wstęp

M. Korkuć Wojna hybrydowa 1944

I. Sojusznicy

M. Kornat Porzucenie sojusznika i odruch współczucia. O brytyjskiej percepcji spraw polskich w roku 1944
J. Tyszkiewicz Od Teheranu do Jałty. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski i Polaków w 1944 r.
M. Gmurczyk-Wrońska Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego i Rząd Tymczasowy Republiki Francuskiej wobec „dawnej i nowej Polski” – zamknięcie, otwarcie?

II. Wrogowie

A. Stempin Perspektywa niemieckiego wroga – „nowa polityka” wobec Polski w 1944 r. i jej fiasko
B. Musiał Polityka Stalina wobec Polski w 1944 r. Kształtowanie granic oraz ustroju państwowego

III. Państwa i narody regionu

A. Binar Stanowisko Czechosłowacji wobec Polski w 1944 r.
P. Borza Polsko-słowackie stosunki podczas pierwszej Republiki Słowackiej w roku 1944
M. Anton Czas wojny. Dyplomacja rumuńska a dramat Polski
T. Gerencsér Węgry a Polska w 1944 r. Perspektywa sojusznika czy wroga?
A. Bubnys Litwa i Polska w 1944 r.
G. Motyka Rok 1944. Polska a Ukraina

IV. Dyskusja

Czym dla Polaków jest pamięć o roku 1944?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group