Wersja mobilna | Wersja domyślna
Forum kibiców Sandecji Strona Główna
 
 
 
Użytkownik:
Hasło:
Autologin:



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: internacionale
Nie Wrz 05, 2021 12:26
Historia Klubu Sportowego Sandecja
Autor Wiadomość
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Czw Lut 02, 2012 11:33   Historia Klubu Sportowego Sandecja

O ile mnie pamięć nie myli takiego tematu jeszcze tutaj nie było. Czy się przyjmie to już zależy tylko od was. Temat czysto historyczno - wspomnieniowy odnoszący się do działalności naszego już ponad 100 letniego ukochanego klubu. Najciekawsze mecze przy Kilińskiego, wycinki z gazet, stare opisy meczów, wielkie sportowe postacie Sandecji, działalności poszczególnych sekcji ( nie tylko piłkarskiej ), jeśli coś ciekawego posiadacie w swoich "domowych archiwach" to wklejajcie tutaj.

Serdecznie zapraszam do dyskusji.

Rok 1922. Oficerski Klub Sportowy I Pułku Strzelców Podhalańskich ( 1 p.s.p) Nowy Sącz - SANDECJA.


Przegląd Sportowy, nr. 28/1922, s. 12.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
mlodykks

Dołączył: 15 Sie 2010
Wysłany: Czw Lut 02, 2012 20:25   



IV liga - Może to nie historia Sandecji ale widzicie cene biletu ? :) Stare czasy
[Profil] [PM] [E-mail]
   
 
RydzSmigly


Dołączył: 01 Lis 2004
Wysłany: Pią Lut 03, 2012 00:08   

Trochę też jest w tym temacie:
http://www.sandecja.org/f...der=asc&start=0
_________________
1910
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Sro Cze 27, 2012 15:09   




Sandecja 1937; Stoją od lewej: Nowakowski, Holba, Chmielarski, Samoder, Pattak, A. Łukasik, Urban, K. Łukasik, Swierzb, Kippel, kierownik sekcji Jurkowski. Siedzą: Hubert, Iwański, Anzel.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 19:22   



Robotniczy Klub Sportowy Sandecja 1921.

źródło: http://neu-sandez.net/tagged/foto/page/2
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Mileniak

Dołączył: 07 Paź 2004
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 22:20   

Dzisiaj Sandecja skończyła 102 lata!
_________________
Jedna jaskółka wiosny nie czyni
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Pon Paź 29, 2012 10:12   

Na Starej Sandecji...

Rafał Kmak.

http://www.miastons.pl/98...Sandecji___.htm
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 10:55   

Istnieją jakieś większe lub mniejsze opracowania dotyczące historii Sandecji? Przejrzałem sobie "Złotą Księgę Sandecji" autorstwa Pana Weimera, ale nic szczególnego w tej materii nie znalazłem. Interesuje mnie głównie okres II RP po 1927 i PRL na przełomie lat 50 i 60. Może jakieś artykuły, rozdziały z innych książek?


Wiem o istnieniu prac "75 lat Komunikacyjnego Klubu Sportowego "Sandecja" 1910-1985" autorstwa J.Leśniaka i R.Cybulskiego oraz "Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Nowym Sączu" Pana Aleksandra. Ponadto w opracowaniu "Dzieje Miasta Nowego Sącza" pod redakcją prof. Kiryka znajduję się podrozdział "Kluby Sportowe Nowego Sącza w latach 1945-1992" (Tom III). Zapewne w poprzednich tomach znalazłoby się coś o okresie II RP i początkach klubu.

Może udałoby się stworzyć coś na wzór wikipasów Cracovii? Bo zapewne klub musiał odgrywać znaczącą rolę w życiu miasta zarówno w okresie II RP jak i w czasach "komuny".
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Bianconeri

Dołączył: 06 Paź 2004
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 16:46   

Kazek pisze ale cicho bo to tajemnica ;)
_________________
GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ TAM WIÓRY LECĄ
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 17:43   

Masahiko napisał/a:
Istnieją jakieś większe lub mniejsze opracowania dotyczące historii Sandecji? Przejrzałem sobie "Złotą Księgę Sandecji" autorstwa Pana Weimera, ale nic szczególnego w tej materii nie znalazłem. Interesuje mnie głównie okres II RP po 1927 i PRL na przełomie lat 50 i 60. Może jakieś artykuły, rozdziały z innych książek?


Wiem o istnieniu prac "75 lat Komunikacyjnego Klubu Sportowego "Sandecja" 1910-1985" autorstwa J.Leśniaka i R.Cybulskiego oraz "Dzieje kultury fizycznej i turystyki w Nowym Sączu" Pana Aleksandra. Ponadto w opracowaniu "Dzieje Miasta Nowego Sącza" pod redakcją prof. Kiryka znajduję się podrozdział "Kluby Sportowe Nowego Sącza w latach 1945-1992" (Tom III). Zapewne w poprzednich tomach znalazłoby się coś o okresie II RP i początkach klubu.

Może udałoby się stworzyć coś na wzór wikipasów Cracovii? Bo zapewne klub musiał odgrywać znaczącą rolę w życiu miasta zarówno w okresie II RP jak i w czasach "komuny".


Jest jeszcze książeczka wydana na 90 lecie Sandecji red. Daniela Weimera.

Książka J. Leśniaka i R. Cybulskiego jest w zasadzie "ikoną" jeżeli chodzi o pozycje dot. Sandecji. Wszystkie późniejsze wydawnictwa w zasadzie kopiują jej zawartość ( książka wydana na 90 lecie oraz na 100 lecie). W II tomie Dziejów Nowego Sącza jest krótki opis działalności Sandecji sprzed 1918 r. Jak chcesz to jakoś ci to moge skopiować i podesłać, jednak pokrywa się to z pracą pana Aleksandra na temat dziejów sportu i turystyki w Nowym Sączu. Z innymi artykułami/pozycjami na temat Sandecji się nie spotkałem. Choć mam gdzieś screna z przedwojennej gazety "Kolejowe Przysposobienie Wojskowe" gdzie jest poświęcony Sandecji i Kolejowemu Przysposobieniu Wojskowemu w Nowym Sączu artykuł (wcześniej nigdzie nie cytowany w żadnych książkach). Na pewno jest wiele jeszcze do odkrycia, jednak potrzeba do tego ludzi. Ja sam nie dam rady.

Co do pomysłu "wikisandecji" był wałkowany, lecz w dwie trzy osoby nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć. Do tego potrzeba zespołu pełnego nienormalnych kiboli :)

Co do Sandecji w okresie II RP. Była to niewątpliwie sportowa wizytówka miasta, na mecze przychodziło sporo ludzi (więcej niż dziś). Dużych sukcesów sportowych nie było, jednak miasto żyło Sandecją jak w ogóle sportem. Czasem zdarzały się również i awantury na trybunach :).
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 19:15   

Kazek G f H napisał/a:

Książka J. Leśniaka i R. Cybulskiego jest w zasadzie "ikoną" jeżeli chodzi o pozycje dot. Sandecji. Wszystkie późniejsze wydawnictwa w zasadzie kopiują jej zawartość ( książka wydana na 90 lecie oraz na 100 lecie). W II tomie Dziejów Nowego Sącza jest krótki opis działalności Sandecji sprzed 1918 r. Jak chcesz to jakoś ci to moge skopiować i podesłać, jednak pokrywa się to z pracą pana Aleksandra na temat dziejów sportu i turystyki w Nowym Sączu. Z innymi artykułami/pozycjami na temat Sandecji się nie spotkałem. Choć mam gdzieś screna z przedwojennej gazety "Kolejowe Przysposobienie Wojskowe" gdzie jest poświęcony Sandecji i Kolejowemu Przysposobieniu Wojskowemu w Nowym Sączu artykuł (wcześniej nigdzie nie cytowany w żadnych książkach). Na pewno jest wiele jeszcze do odkrycia, jednak potrzeba do tego ludzi. Ja sam nie dam rady.



W takim razie będę musiał przejrzeć pracę Pana Leśniaka i Cybulskiego. Myślę że można jeszcze sporo znaleźć "grzebiąc" w odpowiednich miejscach. Swego czasu przeglądałem prasę z dwudziestolecia, aczkolwiek celem moich poszukiwań nie były informację o Sandecji. Mimo to spotykałem się z informacjami dotyczącymi klubu. Jak choćby ta z "Nowin Podhalańskich" z 20.III.1938r:

http://i43.tinypic.com/15fndaf.jpg


Co ciekawe w artykule tym wiceprezesem został Alojzy Szutisz zaś w opracowaniu Ryszarda Aleksandra z 3 tomu "Dziejów Miasta Nowego Sącza" występuje już Alojzy Sulisz. Dodatkowo w opracowaniu Aleksandra brak informacji o sekretarzu Stanisławie Pattaku. Najciekawsze że w "Dziejach" przy tej informacji jest przypis właśnie z tego numeru "Nowin".


Kazek G f H napisał/a:
Co do pomysłu "wikisandecji" był wałkowany, lecz w dwie trzy osoby nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć. Do tego potrzeba zespołu pełnego nienormalnych kiboli :)



Pomysł można tworzyć bez pośpiechu. Podzielić pracę. Myślę że trochę osób mogłoby być zainteresowanych. Zwłaszcza że gros materiałów jest zdygitalizowanych.


Kazek G f H napisał/a:
Co do Sandecji w okresie II RP. Była to niewątpliwie sportowa wizytówka miasta, na mecze przychodziło sporo ludzi (więcej niż dziś). Dużych sukcesów sportowych nie było, jednak miasto żyło Sandecją jak w ogóle sportem. Czasem zdarzały się również i awantury na trybunach :).


Być może zachowały się jakieś wspomnienia, zdjęcia czy opisy. Łącząc to wszystko w całość można by było stworzyć coś na prawdę ciekawego.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 19:49   

Wszystko jest do zrobienia, wystarczą tylko chęci i grupka fajnych ludzi do współpracy.

Wspomnienia jakieś spisane gdzieś może są, ale raczej gdzieś u kogoś na strychu pomiędzy starymi zdjęciami. Na pewno trzeba by było szukać wśród rodzin przedwojennych sportowców Sandecji, a to dziś nie lada wyczyn kogoś takiego odnaleźć - chociaż dla chcącego nic trudnego.

W przedwojennej prasie sportowej jedynie wchodzi w grę Przegląd Sportowy, w którym o Sandecji coś jest z tego co pamiętam, kilka screenów tez mam gdzieś na kompie, bądź wrzucałem na forum. Prasa regionalna jak najbardziej. Swoim linkiem udowodniłeś że warto sprawdzać źródła w pracach innych osób :)

W Archiwum w Nowym Sączu o Sandecji w zasadzie nie ma stricte nic, trzeba szukać w innych hasłach.

Archiwum Kolejowe jest do odkrycia w Krakowie, w archiwum naszego sądeckiego Newagu (o ile nie zostało przekazane do Archiwum w Sączu) coś na pewno jest, ale co? Trzeba by było szukać :)
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 23:14   

Kazek G f H napisał/a:

W Archiwum w Nowym Sączu o Sandecji w zasadzie nie ma stricte nic, trzeba szukać w innych hasłach.



Rozumiem że przeszukiwałeś bazę danych sądeckiego Archiwum pod katem hasła "Sandecja"?

Kazek G f H napisał/a:
Archiwum Kolejowe jest do odkrycia w Krakowie, w archiwum naszego sądeckiego Newagu (o ile nie zostało przekazane do Archiwum w Sączu) coś na pewno jest, ale co? Trzeba by było szukać :)


Archiwum kolejowe znajduję się obecnie w zasobach Archiwum Państwowego w Krakowie?


Cytat:
Wspomnienia jakieś spisane gdzieś może są, ale raczej gdzieś u kogoś na strychu pomiędzy starymi zdjęciami. Na pewno trzeba by było szukać wśród rodzin przedwojennych sportowców Sandecji, a to dziś nie lada wyczyn kogoś takiego odnaleźć - chociaż dla chcącego nic trudnego.


To może jakaś akcja "przeszukaj strych" skierowana do mieszkańców Nowego Sącza, a zwłaszcza kibiców :)
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Sro Sie 21, 2013 00:04   

[quote="Masahiko"]

Cytat:
Rozumiem że przeszukiwałeś bazę danych sądeckiego Archiwum pod katem hasła "Sandecja"?


Coś tam swego czasu szperałem, ja i nawet Krzysiek. W Sądeckim archiwum jest baza pod nazwą Sandecjana, i tam są wszystkie bazy dot. Historii Nowego Sącza. Z tego co pamiętam hasła Sandecja tam nie ma, ale są powiązane np. afisze sportowe, statuty itp itd. W Archiwum sądeckim jest kilka afiszy informacyjnych odnośnie meczów Sandecji z końca lat 30, do tego statut klubu z 1911 r bodajże. Tyle pamiętam, bo jakiś czas temu szukałem pobieżnie, co oczywiście nie znaczy że czegoś nie pominąłem.


Cytat:
Archiwum kolejowe znajduję się obecnie w zasobach Archiwum Państwowego w Krakowie?


Nie. Archiwum Kolejowe w Krakowie jest zupełnie inna jednostka, znajduje się na ul. Półłanki 1. Jak ostatnio się kontaktowałem, to mieli przenosić cały zasób do Sosnowca gdzie ma być ponoć Główne Archiwum Kolejowe.

Cytat:
To może jakaś akcja "przeszukaj strych" skierowana do mieszkańców Nowego Sącza, a zwłaszcza kibiców :)


Prędzej na własną rękę by się coś znalazło niż przez jakąś akcję.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 18:19   

Dwa artykuły dotyczące Juliana Zubka:

1) autorstwa Jerzego Gaja "Zubek Julian (1912-1981) w czasopiśmie "Wychowanie fizyczne i sport" z 1982r. nr 2, s.102-103.
2) drugi artykuł to fragment wspomnień. Bardzo możliwe że pochodzi to z tych zapisków, z których później powstała książka. Znajduje się w czasopiśmie "Głos ZNTK" z 1982 nr 12-13, s.7. Podtytuł to "Kolęda partyzantów".
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum kibiców Sandecji Strona Główna » Archiwum » Sekcja Turystyczno - Historyczna » Historia Klubu Sportowego Sandecja
[ ZAMKNIĘTY ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Sandecja.org Theme zaprojektowane przez: netSuit.pl
 
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 26