Wersja mobilna | Wersja domyślna
Forum kibiców Sandecji Strona Główna
 
 
 
Użytkownik:
Hasło:
Autologin:



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: internacionale
Nie Wrz 05, 2021 12:26
Historia Klubu Sportowego Sandecja
Autor Wiadomość
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Pon Sie 26, 2013 21:32   

Jak masz skany to podeślij mi na priv z łaski swojej koleżko :)
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Sie 27, 2013 00:22   

Drugi artykuł będę mieć jeszcze dzisiaj. Natomiast pierwszego czasopisma trzeba poszukać, bo w Nowym Sączu chyba tego nie ma.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Wto Sie 27, 2013 08:35   

Obiecana notka:


Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, 1/1934, s. 14.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 15:28   

Fragment z "Głosu ZNTK". Akurat mało ciekawy, ale z tego co przejrzałem to jest to kopalnia wiedzy na temat Sandecji z lat 80. Dodatkowo na dole 3 część
"Kulisów kurierskiego szlaku".

http://oi44.tinypic.com/2ms0lfb.jpg
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Pon Wrz 09, 2013 14:22   

Fajna sprawa.

Głos ZNTK znajduje się w bibliotece sądeckiej, czy to Twoje własne zbiory?
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Pon Wrz 09, 2013 14:52   

Roczniki 1982-83 znajdują się w zasobach Biblioteki Sądeckiej. Można spokojnie korzystać w czytelni. Nie wiem jak wygląda sprawa z innymi rocznikami.


Odnośnie wspomnianych przez Ciebie afiszy sportowych mających się znajdować w sądeckim archiwum to według papierowego inwentarza znajduję się tam całkiem spora liczba owych plakatów:

http://oi42.tinypic.com/1z3t5hk.jpg


Dodatkowo w aktach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" pod sygnaturą 159 znajduje się "sprawozdanie rachunkowe za rok 1910". Być może udałoby się coś znaleźć o samych początkach Sandecji. Bo to właśnie z inicjatywy tego Towarzystwa powstał nasz klub sportowy.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Pon Wrz 09, 2013 19:58   

Kiedyś kolega Kuba wspominał że znowuż jego znajomy szperając w Archiwum w Sączu, znalazł wzmianki - jakbyśmy to dziś nazwali - sponsorowaniu Sandecji przez kilku żydowskich przedsiębiorców z Nowego Sącza. Ale co kto, gdzie, kiedy to już nie mam pojęcia.

Tam gdzie szukasz możesz oczywiście natrafić na coś, ja w sprawozdaniach Sokoła nie grzebałem.

Plakaty są, tak jak wspomniałem, ale z tego co widzę to jedynie za 2 lata (1938-39), jeżeli mówimy o przedwojennej Sandecji - dlatego mówiłem że jest ich mało, mając na myśli ten okres.

Zmobilizowałeś mnie do działania, też się wybiorę i poszukam w odpowiednich miejscach jeszcze w tym miesiącu.

Jak masz chęci coś podziałać więcej w tej kwestii, to zawsze można się spotkać i spróbować razem to poskładać.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Wrz 10, 2013 00:15   

Kazek G f H napisał/a:
Kiedyś kolega Kuba wspominał że znowuż jego znajomy szperając w Archiwum w Sączu, znalazł wzmianki - jakbyśmy to dziś nazwali - sponsorowaniu Sandecji przez kilku żydowskich przedsiębiorców z Nowego Sącza. Ale co kto, gdzie, kiedy to już nie mam pojęcia.



Zbiór Sandecjana jest potężny. Materiały znajdują się również choćby w zbiorach "Towarzystwa Gimnastycznego Sokół". Do tego akta miejskie, w których na pewno coś musi się znajdować. Poza tym pozostaje archiwum muzeum okręgowego, do którego mam zamiar niedługo się udać, więc popatrzę za materiałami dotyczącymi Sandecji. Na pewno można coś znaleźć w aktach Archiwum w Krakowie, wspomniane przez Ciebie archiwum kolejowe. Poza tym klub kiedyś podlegał Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Rolniczego czy też później pod ZZK. Być może w sądeckim archiwum znajdują się jakieś akta z tym związane. Nie wolno zapominać o wszelkich wspomnieniach, w których mogła by paść choćby krótka wzmianka o Sandecji, meczach, stadionie itd. No i pozostają akta władz miejskich - stenogramy z posiedzeń, okólniki, pisma urzędowe. Z tego też można wyciągnąć wiele cennych wiadomości.


Kazek G f H napisał/a:
Plakaty są, tak jak wspomniałem, ale z tego co widzę to jedynie za 2 lata (1938-39), jeżeli mówimy o przedwojennej Sandecji - dlatego mówiłem że jest ich mało, mając na myśli ten okres.



Nawet nie spojrzałem początkowo na daty. Ale przecież afisze powojenne to też kawał historii Sandecji.


Kazek G f H napisał/a:
Jak masz chęci coś podziałać więcej w tej kwestii, to zawsze można się spotkać i spróbować razem to poskładać.


Jak już pisałem wcześniej służę pomocą przy próbie stworzenia coś na wzór wiki-pasów czy podobną bazę. Wszelkie szczegóły na PW.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Wto Wrz 10, 2013 09:39   

Już Ci pisze wiadomość :D
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Wto Paź 29, 2013 21:31   

Takie cuś wynalazłem:



Najlepsze w tym wszystkim jest to hehe :D

_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
lithium1989

Dołączył: 19 Wrz 2012
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Sob Lis 16, 2013 17:00   

No właśnie, to, że Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" miało wkład w zapoczątkowanie działalności Sandecji to raczej nie ma najmniejszych wątpliwości. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że Sokoły były organizacjami sportowymi powołanymi z inicjatywy Narodowej Demokracji, czyli potocznie zwanej endecją. Teraz nasuwa się pytanie. Czy wśród sportowców, działaczy, osób dla klubu zasłużonych, istniały jakieś realne powiązania z obozem narodowym, czy był to tylko jednorazowy incydent (oczywiście niezwykle ważny, to fakt). Ma ktoś jakieś informacje na ten temat? Kazek? Masahiko?
_________________
Nacjonalizm! Nie Liberalizm!
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Sob Lis 16, 2013 17:43   

Z tego co ja się orientuje to jeżeli chodzi o Sandecję, to trzeba pamiętać że od 1921 r jest ona związana z Warsztatami Kolejowymi w Nowym Sączu. Zdecydowanie w tym środowisku swój prym wiodło PPS - czyli socjaliści, co również przełożyło się na sympatie polityczne działaczy, niektórych sportowców czy też kibiców, którego trzonem byli przede wszystkim robotnicy Warsztatów Kolejowych. Po 1926 r. kult Piłsudskiego był ogromny - dlaczego to chyba oczywiste. Należy tez pamiętać że w Sandecji przed wojną grało kilku zawodników narodowości żydowskiej, co niewątpliwie zmniejsza prawdopodobieństwo związku z endecją - jeżeli chodzi o Sandecję.

Jeżeli chodzi o środowiska narodowe związane ogółem sportu międzywojennego w Nowym Sączu, to jeszcze nie spotkałem się z żadnymi powiązaniami, choć nie można oczywiście tego wykluczyć, tak jak mówisz w szczególności w naszym sądeckim gnieździe Sokoła.

Jeżeli chodzi o działaczy narodowych z Nowego Sącza i działających w Nowym Sączu to mam dla Ciebie coś co Cię zainteresuje - może kojarzysz tą postać, może nie.

Józef Słyś (1894-1945) - działacz Związku Hallerczyków i SN w Nowym Sączu.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
lithium1989

Dołączył: 19 Wrz 2012
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Sob Lis 16, 2013 18:30   

Józef Słyś? Niestety nie kojarzę. Ale ta informacja jest dla mnie niezwykle cenna. Od jakiegoś czasu sądeckie koło MW szuka informacji nt. przedwojennych działaczy narodowych w Nowym Sączu ale niestety pod względem jakichkolwiek wzmianek, wygląda to niemal tragicznie. Udało się do tej pory odnaleźć informację, że już w 1923 roku w Nowym Sączu działała Młodzież Wszechpolska. Nazwiska działaczy? Niestety są dla nas niewiadomą.

Nie wiesz może czy istniał w związku z powiązaniem z Warsztatami Kolejowymi jakiś kontakt z Narodowym Związkiem Robotniczym? NZR również miał endeckie korzenie i jego utworzenie miało w zamyśle Narodowej Demokracji zagospodarować elektorat robotniczy i pracowniczy. Kojarzysz może jakieś informacje na temat NZRu?
_________________
Nacjonalizm! Nie Liberalizm!
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Sob Lis 16, 2013 18:41   

Niestety nie spotkałem się do tej pory, ale jak natrafię na coś to dam znać.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
wborzecki@gmail.com

Dołączył: 29 Kwi 2009
Wysłany: Sob Lis 16, 2013 21:37   

PRZECZYTAJCIE SOBIE KSIĄŻKĘ O HISTORII SOKOŁA W NASZYM MIEŚCIE TAM TO JEST BARDZO BARWNIE OPISANE OD KOGO I KTO KUPIŁ ZIEMIĘ POD DZISIEJSZĄ STARĄ SANDECJĄ :-))
_________________
"SĄ W TYM KRAJU LUDZIE,KTÓRZY NIE POTĘPIAJĄ JUDASZA ZA TO,ŻE ZDRADZIŁ
ALE ZA TO, ŻE TAK MAŁO WZIĄŁ"Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum kibiców Sandecji Strona Główna » Archiwum » Sekcja Turystyczno - Historyczna » Historia Klubu Sportowego Sandecja
[ ZAMKNIĘTY ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Sandecja.org Theme zaprojektowane przez: netSuit.pl
 
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 25