Wersja mobilna | Wersja domyślna
Forum kibiców Sandecji Strona Główna
 
 
 
Użytkownik:
Hasło:
Autologin:



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: internacionale
Nie Wrz 05, 2021 12:24
Polityka-Nowy Sącz
Autor Wiadomość
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 07:13   

Nie chcąc się wdawać w dłuższą polemikę to oczywiście RN powinien się odciąć od takich ludzi jak prof. Raźny, ale z drugiej strony pamiętać należy, że część naszej gospodarki opiera się na wymianie z Rosją. Taka antyrosyjskość tylko dla samej, historycznej nienawiści też nie jest dla Polski zbyt korzystna z punktu widzenia ekonomicznego.


Winnicki zapomina, że samo podpisanie traktatu przez Kaczyńskiego nie oznaczało jego wprowadzenia. Na ratyfikację zgodę wyraził również sejm RP. Wśród nich zarówno posłowie PSL, PO czy ówczesnego LiD-u. To tylko potwierdza tezę, że działania RN w celu dyskredytacji śp. Lecha Kaczyńskiego mają na celu wyłowienie jak najwięcej niepewnego elektoratu PiS-u.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
kosiarz

Dołączył: 18 Kwi 2009
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 07:34   

Cytat:
że część naszej gospodarki opiera się na wymianie z Rosją.


Tak, tylko komu powinno bardziej zależeć.

Oni nam sprzedają za 5 mld euro, my im za 2 mld i jeszcze podskakują. Na Ukraine exportujemy za 1 mld, importujemy za 0.5 mld. Wiec wystarczy zwiększyć export na Ukrainę, a co najważniejsze kupować polskie produkty w polskich sklepach.
Rosja ma potencjał zakupowy...Holandii. Gdyby nie gaz, ropa i inne surowce naturalne, cienko by tam było.

Rosja przez wieki zawsze była nam wroga. nigdy w historii nie była naszym sprzymierzeńcem.
Nawet w czasie II wojny swiatowej, choć w jakimś czasie bylismy sojusznikami, zabijali naszych patriotów, wyzwalali gwałcac i rabujac.
_________________
"NIE WYBACZAJCIE IM, ALBOWIEM DOSKONALE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ!"
[Profil] [PM]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 07:43   

Oczywiście masz rację. W żadnym wymiarze nie chciałbym, żeby Rosja była sprzymierzeńcem Polski, a już na pewno nie przy obecnie panującej władzy na Kremlu.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Kazek G f H


Dołączył: 06 Mar 2008
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 08:12   

[quote="lithium1989"][quote="lukas33"]
Cytat:


Apropo Targowicy:

http://wiadomosci.onet.pl...ie-polski/j2vgp

I tyle w temacie, kończąc już dyskusje.



Masahiko napisał/a:
To tylko potwierdza tezę, że działania RN w celu dyskredytacji śp. Lecha Kaczyńskiego mają na celu wyłowienie jak najwięcej niepewnego elektoratu PiS-u.


Ja niestety również odnoszę takie wrażenie. Jak już pojawia się dyskusja, to zawsze sprowadza się do najeżdżania na PiS. Ja się już gubię powoli w tym wszystkim.
_________________
Brutal Fans Hooligans - Glinik Gorlice ... :)
[Profil] [PM]
 
 
lithium1989

Dołączył: 19 Wrz 2012
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Pon Maj 19, 2014 20:11   

Środowiska Pisowskie były zapraszane na Marsz Niepodległości, związane głównie z Gazetą Polską. W komitecie poparcia, był przez chwilę nawet Tomasz Sakiewicz. Niestety chcieli upolitycznić i przejąć naszą inicjatywę. W momencie kiedy Im się to nie udało, zaczęli wylewać pomyje na MW i ONR. Później na RN. Odradzali wyjazdu na 11 listopada itp. Trudno się dziwić, że dziś jest to środowisko średnio lubiane, żeby nie powiedzieć czegoś więcej.
Oczywiście w samych Klubach Gazety Polskiej można znaleźć cały szereg ludzi którym zależy na naszej ojczyźnie. Sam tego doświadczyłem, poznając choćby pana Jana z Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu. Problem niestety widzę gdzie indziej. To środowisko jest po prostu w moim odczuciu manipulowane do określonych celów politycznych. Do realizacji jakiś przyziemnych interesów.

Co do podejścia do Rosji. Powtórzę to jeszcze raz. Polski nie stać na agresywna politykę wobec Federacji Rosyjskiej. Pomijając już sam fakt tragicznej sytuacji militarnej, zwracam uwagę na aspekt ekonomiczny.
Inna sprawa jest taka, że o historii należy pamiętać, o prawdę walczyć, ale w żadnym wypadku nie może ona kierować polityką międzynarodową. Historia nie realizuje interesów Polski na arenie międzynarodowej, najlepszym tego dowodem jest choćby polityka Orbana, za którym jakoś specjalnie nie przepadam, ale faktem jest, że jest to polityk realizujący interes państwa węgierskiego. Chodzi mi nie tylko o zawarcie porozumienia z Rosją w sprawie budowy elektrowni atomowej, ale również i o przyjęcie pozycji arbitrażowej w wydarzeniach na Ukrainie i ochronie mniejszości węgierskiej zamieszkującej tamte regiony.

Dzisiejsze czasy wymagają od nas zawierania szeregu sojuszy. Tak jak polscy narodowcy, ściśle współpracują z węgierskim Jobbikiem, tak również nie widzimy żadnych przeszkód w nawiązaniu takiej współpracy z nacjonalistami z Rosji. Potrafimy współpracować z nacjonalistami z Hiszpanii, Francji, Rumunii, Włoch, Bułgarii, Szwecji, Serbii, Chorwacji czy Słowacji, zdając sobie sprawę, że dzisiejsza wojna kulturowa, jest wojną ponad podziałami.

Na prawdę zachęcam do zapoznania się z otwartymi listami, zarówno rosyjskich nacjonalistów do polskich, jak i odwrotnie. Mam nadzieję, że na prawdę pozwoli to zrozumieć pewne niejasności.

http://narodowcy.net/euro...stow-do-polakow

http://narodowcy.net/publ...powiedz-polakow
_________________
Nacjonalizm! Nie Liberalizm!
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Bianconeri

Dołączył: 06 Paź 2004
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 06:11   

OK, tylko z którymi nacjonalistami ruskimi współpracujecie, tymi od żyrinowskiego?

No to kolejne gratulacje i mamy następny problem nie do przeskoczenia w moim postrzeganiu świata, bo jakie poglądy wyznaje on i jego partia to każdy średnio zorientowany wie.

Chyba że masz na myśli jakichś innych, "lepszych" ruskich nacjonalistów to ok, przybliż co nieco. Chętnie się zapoznam.
Tylko przeważnie w każdym kraju nacjonaliści dążą m. in. do przywrócenia swojemu krajowi maksymalnych granic, potęgi itp.
A jak rosja była "naj" to m. in. "dzięki" niej Polski nie było, ciężko by mi się z wyznawcami takich poglądów współpracowało.

Jeszcze co do ruskiego wątku to nikt nie chce wojny z nimi, ale tym bardziej nikt nie chce wobec nich służalczości ani też współpracy jaką próbujesz zaserwować na tym czy wspomniana przez ciebie pani profesor niewyraźna, to co ona zaprezentowała swoimi wypowiedziami to jakaś jawna kpina wobec Polski i polskich interesów.
A ty t ostawiasz jako wzór i argument. No to sorry ale mnie nie przekonałeś a dodatkowo wiele straciłeś.

A co do współpracy z nacjonalistami z innych krajów, to wy jako MW/RN współpracujecie z takimi ugrupowaniami jak ONR czy NOP, a jedno z nich (wiesz które?) jawnie współpracuje z ukraińską swobodą, a jak wiadomo to zwierzęta banderowskie.
Nie przeszkadza ci to?

Kończę powoli zaglądanie do tego tematu, bo zdania które tutaj padły tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że polityka to największe gówno i kurestwo w jakie się można wpierdolić i dla władzy wszelkie ideały łatwo legną w gruzach.

I na koniec żeby była jasność, nie jestem wrogiem twoim, czy przeciwnikiem RN, niektóre ideały macie szczytne, niektóre byłoby lepiej dla was abyście szybko zrewidowali bo cała idea legnie w gruzach a ludzie się od was odwrócą.

Takiej moje prywatne zdanie, pzdr
_________________
GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ TAM WIÓRY LECĄ
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 07:46   

Bianconeri napisał/a:

Chyba że masz na myśli jakichś innych, "lepszych" ruskich nacjonalistów to ok, przybliż co nieco. Chętnie się zapoznam.
Tylko przeważnie w każdym kraju nacjonaliści dążą m. in. do przywrócenia swojemu krajowi maksymalnych granic, potęgi itp.
A jak rosja była "naj" to m. in. "dzięki" niej Polski nie było, ciężko by mi się z wyznawcami takich poglądów współpracowało.



Tutaj chyba chodzi o współpracę, ponad pewnymi narodowymi ambicjami, w celu ochrony chrześcijańskiej cywilizacji przed islamizacją. Tak przynajmniej rozumiem zdanie: "zdając sobie sprawę, że dzisiejsza wojna kulturowa, jest wojną ponad podziałami.". Ot doraźny sojusz nacjonalistów przeciw palącemu problemowi jaki stanowią muzułmanie. Nie oceniam i nie komentuję innych tutaj zaserwowanych poglądów lithium1989. To kompletnie nie moja bajka.


Bianconeri napisał/a:
I na koniec żeby była jasność, nie jestem wrogiem twoim, czy przeciwnikiem RN, niektóre ideały macie szczytne, niektóre byłoby lepiej dla was abyście szybko zrewidowali bo cała idea legnie w gruzach a ludzie się od was odwrócą.


Żeby ktoś mógł odwrócić od nich to najpierw musi się w ich kierunku zwrócić, a to jak widać po wynikach wyborów i sondażach, się nie dzieje.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Bianconeri

Dołączył: 06 Paź 2004
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 16:42   

Tyle że mnie ruskie ambicje narodowe nie interesują. Węgierskie czy niemieckie również nie.
A do tego nie uważam aby rosja i ryscy byli nam jakoś specjalnie bliscy ideowo czy kulturowo.

My się średnio mieścimy nawet w ichniej ideologii panslawizmu, uważają nas za słowian ale drugiej kategorii (skądś to znamy), a do tego jeszcze jesteśmy katolikami (nie wszyscy :D) a u nich jedyne słuszne jest prawosławie, reszta to zdrajcy i odszczepieńcy.

O poparcie walczą, robią to raz lepiej raz gorzej, jak dla mnie idea szczytna i słuszna, ale niektóre kierunki działania nie te.
_________________
GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ TAM WIÓRY LECĄ
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 17:09   

Bianconeri napisał/a:
Tyle że mnie ruskie ambicje narodowe nie interesują. Węgierskie czy niemieckie również nie.
A do tego nie uważam aby rosja i ryscy byli nam jakoś specjalnie bliscy ideowo czy kulturowo.



Może kolega z RN Ci to lepiej wyjaśni. Ale tak jak pisałem - tutaj nie chodzi o partykularny interes rosyjskich nacjonalistów, ale o walkę ze wspólnym wrogiem. Bo inaczej nie wyobrażam sobie jak można z taką formacją mieć coś wspólnego.


Bianconeri napisał/a:
a do tego jeszcze jesteśmy katolikami (nie wszyscy :D) a u nich jedyne słuszne jest prawosławie, reszta to zdrajcy i odszczepieńcy.


Z punktu widzenia o którym pisałem wcześniej to jesteśmy dla nich zdecydowanie bliżsi kulturowo, a już na pewno religijnie niż muzułmanie. Nie znam idei panslawizmu rosyjskiego czy tam ogólnie doktryn nacjonalizmu z tego kraju więc ciężko mi się wypowiadać. Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że jedyną możliwą osią wokół której można by budować współpracę polskich i rosyjskich nacjonalistów jest właśnie postępująca islamizacja, względnie laicyzacja czy globalizacji (zacierania różnic czy też marginalizowanie znaczenia państw narodowych) Europy.

Bianconeri napisał/a:
O poparcie walczą, robią to raz lepiej raz gorzej, jak dla mnie idea szczytna i słuszna, ale niektóre kierunki działania nie te.


Każdy walczy o poparcie. Niewątpliwie ruchy narodowe w wielu miejscach Europy rosną w siłę. W Polsce jest chyba o tyle trudniej, że z procesami o których pisałem wyżej, wciąż jesteśmy w tyle. Przeciętnemu Polakowi Ruch Narodowy kojarzy się raczej z pewną zaściankowością, a przyciąga go obecna Europa Zachodnia.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
lithium1989

Dołączył: 19 Wrz 2012
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 17:18   

Nie, nie współpracujemy z Żyrinowskim. :) Tak samo jak jest w Polsce cały szereg organizacji odwołujących się do tradycji przedwojennego obozu narodowego, tak samo jest i w Rosji.
My na każdym kroku podkreślamy chęć współpracy z nacjonalistami, którzy odrzucają imperializm i rewizjonizm granic. Tyczy się to nie tylko rosyjskich narodowców, ale również i narodowców z innych krajów. Również jako realiści zdajemy sobie sprawę z tego, że niemożliwym jest przyłączenie Wilna i Lwowa do macierzy. O ile w przypadku samego Wilna autonomia byłaby jakimś realnym i ciekawym rozwiązaniem o tyle w przypadku Lwowa, zamieszkującego przez najbardziej szowinistycznych Ukraińców i zaledwie przez garstkę Polaków, taka koncepcja jest zupełnie oderwana od rzeczywistości i miałby raczej tragiczne konsekwencje dla naszego państwa i narodu.

Jeżeli chodzi o sam NOP. NOP, nie wchodził, nie wchodzi i na 99,99% nie wejdzie w skład Ruchu Narodowego. NOP jest niezależną organizacją, zrzeszoną w międzynarodowej grupie partii, stowarzyszeń i organizacji tercerystycznych, znajduje się tam również ukraińska Swoboda. Na tym kończą się ich wzajemne relacje.
My jako RN odrzucamy współpracę z organizacjami szowinistycznymi i antypolskimi, które wprost odwołują się do antypolonizmu jako ideologii budującej ich program funkcjonowania we współczesnym świecie. Takimi przykładami są przykładowo neonaziści z Prawego Sektora czy Swobody, z niemieckiego NPD czy różnej maści szowinistyczne organizacje na Litwie i Białorusi.

Tak jak wspomniał Masahiko. Sojusz międzynarodowy opiera się na pewnych fundamentach. Wojna dzisiejszych czasów nie rozgrywa się w czołgach czy samolotach, lecz w środkach masowego przekazu czy szkołach. Dla nacjonalisty znaczeniem pierwszorzędnym jest przetrwanie własnego narodu, nie chęć poszerzania granic własnego państwa. Nie jesteśmy państwowcami, lecz narodowcami. Współpraca organizacji narodowych w całej Europie, tak jak wyżej wspomniałem, opiera się na podstawowych fundamentach. Tzn. odrzucenie imperializmu i chęć współpracy na podłożu społeczno-politycznym. Antyislamizm, sprzeciw wobec imigracji, promocji pederastów, ideologii gender, liberalizmu, hedonizmu, konsumpcjonizmu, laicyzmu, materializmu itp.
Każdy musi pamiętać, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zahamować przemiany społeczne i ten trend zachodni który coraz częściej widzimy na ulicy pod postacią choćby pederastów.
_________________
Nacjonalizm! Nie Liberalizm!
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
kosiarz

Dołączył: 18 Kwi 2009
Wysłany: Sro Maj 21, 2014 07:50   

Cytat:
Każdy musi pamiętać, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zahamować przemiany społeczne i ten trend zachodni który coraz częściej widzimy na ulicy pod postacią choćby pederastów.


Walcząc z PiS, a ńie z paligłupem? Nie widziałem RN w Sączu, na placu gdzie był ten pajac.
Uaktywniliście się przed wyborami. Wasze polityczne załoźenia są tak samo realizowane jak w każdej partii, by zdobyć stołki, władzę.
Wojna toczy sie przede wszystkim w gospodarce, tam gdzie ona jest silna, rządy lewackie mogą sobie pozwolić na więcej. Ludzie nie kojarzą ruchów prawicowych z dobrobytem, ale anarchią, dlaczego? Czy promujecie polskie produkty, polskie sklepy? Gdzie Wasz program gospodarczy? Zamiast wklejać linki szkalujace innych polityków, może napisz gdzie robisz w Sączu zakupy? W której biedronce? ;p
_________________
"NIE WYBACZAJCIE IM, ALBOWIEM DOSKONALE WIEDZĄ, CO CZYNIĄ!"
[Profil] [PM]
 
 
FrAnCuZ05

Dołączył: 27 Maj 2013
Wysłany: Czw Maj 22, 2014 15:17   ``

Masahiko napisał/a:
Niewątpliwie ruchy narodowe w wielu miejscach Europy rosną w siłę. W Polsce jest chyba o tyle trudniej, że z procesami o których pisałem wyżej, wciąż jesteśmy w tyle. Przeciętnemu Polakowi Ruch Narodowy kojarzy się raczej z pewną zaściankowością, a przyciąga go obecna Europa Zachodnia.


Kogo przyciąga to przyciąga ja sam chce się trzymać jak najdalej od takiego postępu jaki proponuje na UE i ogólnie Zachód.....lepsza kobieta z wąsem niz kobieta z prawdziwym biustem..... Nauka dzieci o jakiś zboczeniach, legalizacja związków...... o czym my tutaj mówimy.

Niech sobie Zachód idzie swoją drogą a my pozostańmy na swojej i wara od nas Lewackie oszołomy!

Osobiscie w tych wyborach mam pewien dylemat bo Zarówno RN jak i poglądy pana Mikkego Z KNP (Berkowicz w Naszym okręgu startuje) odpowiadają mi. Zgadzam się oczywiście że trzeba w końcu coś zmienić i i pokazać tym świniom przy korycie że to miejsce nie jest im dane po wsze czasy~ !
_________________
W naszych sercach, tylko Ona, kielecka duma nasz MKS Korona!
[Profil] [PM] [E-mail]
   
 
Masahiko

Dołączył: 20 Kwi 2006
Wysłany: Pią Maj 23, 2014 20:32   Re: ``

FrAnCuZ05 napisał/a:
Kogo przyciąga to przyciąga ja sam chce się trzymać jak najdalej od takiego postępu jaki proponuje na UE i ogólnie Zachód


Przyciąga tych którzy głosują za PO, Twój Ruch czy SLD. A to już jest całkiem spora grupa osób.

FrAnCuZ05 napisał/a:
.....lepsza kobieta z wąsem niz kobieta z prawdziwym biustem.....


Kompletnie nie rozumiem skąd ten szał wywołany wynikami eurowizji. Kiedyś ludzie chodzili do cyrku, żeby oglądać dziwactwa, a dzisiaj zapewnia nam to konkurs Eurowizji.
_________________
"Mówi się, że każdy, kto daje ludziom złudzenie, że myślą, będzie przez nich kochany, każdy zaś, kto rzeczywiście sprowokuje ich do myślenia, zostanie znienawidzony" - Glenn Tinder
[Profil] [PM]
 
 
Dziekan
MDMA

Dołączył: 05 Paź 2004
Wysłany: Pią Maj 23, 2014 21:08   Re: ``

[quote="Masahiko"]
FrAnCuZ05 napisał/a:


Kompletnie nie rozumiem skąd ten szał wywołany wynikami eurowizji. Kiedyś ludzie chodzili do cyrku, żeby oglądać dziwactwa, a dzisiaj zapewnia nam to konkurs Eurowizji.


W pełni się z tym zgadzam. Oglądacie takie gówniane programy przypominające cyrk a później jesteście zdziwieni tym, że wygrała małpa :)
Ci ludzie z eurowizji nic nie znaczą i napewno nie spotkalibyście tam najlepszych raperów, DJó czy kompozytorów.
W tym klakierstwie i politykierstwie gada się takich pierdołach, gdyż większośc tych polityków nie ma pojęcia o gospodarce. Polskie tematy to:
- radykalizacja ustawy aborcyjnej, ludzie dokonują zabiegów prywatnie lub poza granicami
- straszenie eutanazją podczas gdy tysiące chorych i pacjentów bez opieki i pieniędzy pozostawieni są na pastwe losu
- homoseksualizm, który blokuje normalną ustawę związków partnerskich, regulujących prawo spadkowe
- Żydzi, którzy zawłaszczają polskie budynki, podczas gdy większość przedwojennych właścicieli polskich także nie może odzyskać zagrabionego przez komunistów mienia

Przyglądając się tym tematom z boku jestem pewien, że z Polaków robi się wariatów i ludzi chorych psychicznie, bo jeśłi dla kogoś temat eutanazji czy homosiów jest numerem jeden w programie wyborczym to ten kraj nie stanie zbyt prędko na nogi.

Pozatym trochę odbiegliście od tematu bo tu akurat powinno być pisane o sądeckim bagienku. O takich panach jak Czerwiński, Nowak, Czarnecki, Kantor, Sas, o dyrektorach spółek i wydziałów miasta, jak sobie radzą co tworzą itp
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
wborzecki@gmail.com

Dołączył: 29 Kwi 2009
Wysłany: Pią Lip 18, 2014 17:14   

POLITYKA PO SĄDECKU ,A ZAROBKI :-))) http://www.sadeczanin.inf...33#.U8lD9UArcwp
_________________
"SĄ W TYM KRAJU LUDZIE,KTÓRZY NIE POTĘPIAJĄ JUDASZA ZA TO,ŻE ZDRADZIŁ
ALE ZA TO, ŻE TAK MAŁO WZIĄŁ"Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum kibiców Sandecji Strona Główna » Archiwum » Polityka, polityka, polityka... » Polityka-Nowy Sącz
[ ZAMKNIĘTY ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Sandecja.org Theme zaprojektowane przez: netSuit.pl
 
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 25