|
|
|
W dniu 24 listopada 2011 roku mija trzydziesta rocznica śmierci legendy naszego klubu mjr Juliana Zubka „Tatara”.
W tym dniu pragniemy oddać należyty hołd naszemu bohaterowi i uczcić jego pamięć organizując wspólne wyjście na Cmentarz Komunalny w Piwnicznej gdzie spoczywa mjr Julian Zubek. Serdecznie zapraszamy do udziału w całej akcji nie tylko kibiców, ale również wszystkich tych którzy chcieliby uczcić pamięć „Tatara” którzy nie koniecznie są związani z Sandecją.
Wszystkich chętnych którzy będą udawać się samochodami zapraszamy na godzinę 16 pod Zajazd Sądecki skąd wyruszymy do Piwnicznej ok. godziny 16 30. Planowany przyjazd oraz zbiórka wszystkich uczestników to godzina 17 pod Cmentarzem Komunalnym który znajduję się przy ulicy Krakowskiej. Każdy kibic udający się wspólnie z nami powinien zaopatrzyć się w szalik klubowy, bądź reprezentacyjny oraz oczywiście w symboliczny znicz.
SANDECJA TO NIE TYLKO SPORT, TO HISTORIA I TRADYCJA! |
|
Celem naszej akcji jest przywrócenie pamięci przedwojennych sportowców Sandecji, którzy podczas II wojny światowej czynnie stawili opór okupantowi. Julian Zubek przed wojna kopał w piłkę w Sandecji, jak i również trenował narciarstwo pod okiem słynnego Leopolda Kwiatkowskiego.
W czasie II wojny światowej „Tatar” walczył we wrześniu 1939 roku, by potem zostać kurierem beskidzkim na trasie Nowy Sącz – Budapeszt. Pod koniec wojny został dowódcą oddziału partyzanckiego 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (1 PSP AK) na Sądecczyźnie, który Niemcom napsuł sporo krwi w końcowej fazie wojny. Julian Zubek na pytanie „Co mi dała Sandecja”, tuz przed śmiercią w lipcu 1981 roku odpowiedział: „Najcenniejsze co nam dała Sandecja, oprócz oczywiście tężyzny fizycznej i kociej sprawności, to wychowanie patriotyczne. 90 procent piłkarzy i narciarzy „biało – czarnych” podjęło później walkę z hitlerowcami, w partyzantce lub konspiracji. W moim oddziale znaleźli się koledzy z boiska: Zbigniew Ryś, Tadeusz Sokołowski, bracia Ciastonowie i Świerczkowie. Członkom sekcji narciarskiej przydała się znajomość gór i lasów; umiejętności poruszania się w najtrudniejszych warunkach. Jan Freisler, Stanisław Kopacz, Franciszek Krzyżak, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka bez obaw wyszli na kurierskie szlaki. Nie wszyscy koledzy przeżyli. Adasia Świerzba zastrzelili Niemcy za pomoc udzielaną Żydom, Gienek Para poległ pod Monte Cassino, Samuela Kippla zamordowano w Oświęcimiu.”
Przedwojenna Sandecja wychowała całą plejadę późniejszych bohaterów wojennych szlaków przerzutowo – kurierskich na Węgry. Słowa Juliana Zubka mówią same za siebie, my jako Kibice klubu w którym się wychował i o którym zawsze ciepło się wypowiadał, chcemy skromnie uczcić jego pamięć i oddać hołd.
Serdecznie jeszcze raz zapraszamy wszystkich do udziału w naszej akcji. Czwartek godz. 16 pod Zajazdem Sądeckim. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Więcej informacji także na naszym forum dyskusyjnym. |
|
 |