|
|
|
III Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych już za nami. Podobnie jak w ubiegłym roku 1 marca Stowarzyszenie Kibiców Sandecji zorganizowało obchody upamiętniające Niezłomnych Żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, walczących po 1944 roku o niepodległość Polski z sowieckim najeźdźcą i instalującymi się na terenie Rzeczypospolitej władzami komunistycznymi.
Uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz jezuity ojca Władysława Gurgacza ps. „SEM”, niezłomnego kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN) zamordowanego 14 kwietnia 1949 r. wyrokiem komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie. Eucharystię sprawowało trzech jezuitów pod przewodnictwem o. Krzysztofa Mądla, który wygłosił również krótkie kazanie odnośnie ojca Gurgacza i zasadności dyskusji czy zbrojna i ideologiczna walka z narzuconym komunistycznym reżimem była potrzebna czy też nie. |
|
Po zakończonej eucharystii blisko 70 osobowa grupa kibiców jak również mieszkańców miasta udała się pod położoną nieopodal kościoła Bursę im. Ojca Władysława Gurgacza, gdzie zostały złożone okolicznościowe wieńce i zapalono symboliczne znicze. Ku zaskoczeniu większości zebranych podczas uroczystości pojawili się również radni miejscy Nowego Sącza jak i również politycy reprezentujący Sądecczyznę w Sejmie. Nie zabrakło również chłopaków z sądeckiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej, którzy pojawili się również ze swoim transparentem. Na organizowane przez Stowarzyszenie uroczystości mógł przyjść każdy który poczuwał się do tego obowiązku, cieszy fakt tak licznego odzewu wśród ludzi nie związanych z kibicowaniem. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, po których został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Podczas tej chwili zapłonęły race o raz masa innej pirotechniki. Nie zabrakło również naszej flagi reprezentacyjnej, pojawił się również transparent prezentujący wizerunek Ojca Władysława Gurgacza.
W porównaniu z ubiegłym rokiem na uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych zjawiło się więcej osób, które czują moralny obowiązek oddać właśnie w ten sposób hołd wszystkim tym którym los swojej Ojczyzny nie był obojętny. Pojawiło się oprócz nas kibiców Sandecji wiele młodzieży, całe rodziny. Widać że nasze akcje patriotyczne ze zbiegiem czasu przyciągają coraz więcej zwykłych ludzi, co zdecydowanie dobrze wróży na przyszłość i daje powody do jeszcze większe mobilizacji i kontynuowania działalności w tym właśnie kierunku. Jako kibice Sandecji, kluby w wielkimi tradycjami patriotycznymi czujemy moralny obowiązek pielęgnowania i czczenia pamięci wszystkich Tych, którym nasza Ojczyzna i Jej los był najważniejszy. Tak wielu z Nich poświęciło swe życie. Tylko od nas zależy czy ta najwyższa ofiara nie poszła na marne. Dołożymy wszelkich starań by pamięć o Wielkich Polakach nie została zatracona. W jedności siła.
ARMIO WYKLĘTA, SANDECJA O WAS PAMIĘTA. |
|
 |