|
|
|
24 listopada minęła 31. rocznica śmierci legendarnego partyzanta, sportowca oraz kawalera orderu Virtuti Militari - Juliana Zubka. W dniu wczorajszym piłkarze, kibice oraz przedstawiciele naszego klubu złożyli z tej okazji pamiątkowy wieniec na grobie naszego wybitnego zawodnika.
Julian Zubek ps. „Tatar” (1913 -1981)
Pochodzący z Nowego Sącza, przedwojenny sportowiec sądeckich klubów sportowych min. Klubu Sportowego Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Sandecja Nowy Sącz, Towarzystwa Zabaw Ruchowych Beskid Nowy Sącz, Klubu Sportowego Strzelecki Nowy Sącz i wielu innych. Uprawiał z powodzeniem wiele dyscyplin, jednak największe sukcesy odnosił w narciarstwie - reprezentant Armii Polskiej na zawodach międzynarodowych. Tańczył również w sądeckich zespołach ludowych występując na wielu imprezach. Wychowawca młodzieży, nauczyciel oraz trener. |
|
We wrześniu 1939 r. walczył przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, późniejszy współorganizator tras przerzutowo-kuriersko-łącznościowych na Sądecczyźnie, był początkowo przewodnikiem oraz kurierem. W czasie okupacji prowadził tajną szkółkę partyzancką na Prehybie. Latem 1944 r. został dowódcą Oddziału Partyzanckiego 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
Po wojnie zmuszony uciekać wraz z rodziną przed represjami Urzędu Bezpieczeństwa, powrócił do kraju w 1947 r. Zamieszkał najpierw w Karpaczu, następnie w Zakopanem, gdzie trenował narciarstwo w tamtejszych klubach sportowych nie bez problemów związanych z AKowską przeszłością – był wielokrotnie wyrzucany z „wilczym biletem”. Pracował również w zakopiańskim szpitalu ortopedycznym - Kabeka. Końca swoich dni doczekał w Kosarzyskach, gdzie na stałe osiadł wraz z rodziną. Pochowany na cmentarzu komunalny w Piwnicznej-Zdroju.
Napisał swoje wojenne wspomnienia, wydane po jego śmierci w 1988 r., i w 2009 r. Jedna z największych legend i osobistości związana tak blisko z Sandecją Nowy Sącz.
Słowa Juliana Zubka na temat Sandecji:
"(..)Najcenniejsze co nam dała Sandecja, oprócz oczywiście tężyzny fizycznej i kociej sprawności, to wychowanie patriotyczne. Dziewięćdziesiąt procent piłkarzy i narciarzy "biało-czarnych" podjęło później walkę z hitlerowcami, w partyzantce lub konspiracji(...)"
Delegacja złożona z piłkarzy, przedstawiciela klubu MKS Sandecja oraz Stowarzyszenia Kibiców Sandecji, odwiedziła żonę Pana Juliana Zubka - Marię w rodzinnym domu w Kosarzyskach. |
|
 |