|
|
|
W sobotę 13 lipca w Nowym Sączu wspólnie z Klubem Gazety Polskiej i Polskim Towarzystwem Historycznym - Oddział Nowy Sącz udało nam się zorganizować Obchody Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 70 rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu.
Frekwencja dopisała. Ogólnie na uroczystości stawiło się ok 150 osób. Większość tej grupy stanowili kibice Sandecji, Czarnych Jasło oraz Cracovii Kraków. Naszym gościem specjalnym była Pani dr Lucyna Kulińska z krakowskiego AGH, która po uroczystościach wygłosiła energiczny i ogromnie ciekawy wykład na temat Ludobójstwa na Wołyniu. |
|
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji wszystkich Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich w latach 1939 - 1947. Po mszy, na placu 3 maja symbolicznie zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Miejsce było symboliczne, ponieważ znajdowało się tam żydowskie Getto w czasie drugiej wojny światowej, było to miejsce w którym dokonywało się ludobójstwo na narodzie żydowskim. Niestety w Nowym Sączu nie ma żadnej tablicy która upamiętniała by polskie ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Z tego powodu wybrano właśnie to miejsce na złożenie okazjonalnego wieńca, jak również rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do Rady Miasta Nowego Sącza oraz Prezydenta Ryszarda Nowaka w sprawie uhonorowania tablicą w naszym mieście Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich latach 1939-1947. Pojawiły się odpowiednie transparenty oraz narodowe flagi, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.
Po uroczystościach w salce Przemienienia Pańskiego przy Bazylice św. Małgorzaty odbył się drugi wykład cyklu "Bliżej Historii", zaproszonej przez Nas Pani Prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego - dr Lucyny Kulińskiej z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Opowiadała o swoich wieloletnich owocach pracy w badaniu Ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Była to cenna lekcja prawdziwej historii, która wciąż niestety jest zakłamywana kosztem poprawności politycznej i "ułożeniem" stosunków polsko-ukraińskich.
Podsumowując uroczystości wypadły bardzo dobrze, choć nie spoczywamy na laurach i będziemy działać dalej. Należy się cieszyć z bardzo dobrej frekwencji. Nasze akcje odbijają się coraz większym echem w Nowym Sączu i przyciąga coraz więcej ludzi. Dziękujemy serdecznie Pani dr Lucynie Kulińskiej, Klubowi Gazety Polskiej, Polskiemu Towarzystwu Historycznemu w Nowym Sączu oraz wszystkim obecnym za poświęcony czas. Na pewno było warto. |
|
 |