|
|
|
W najbliższą niedzielę 24 listopada przypada 32 rocznica śmierci wielkiego sportowca Sandecji, patrioty, kuriera sądeckiego, dowódcy partyzanckiego AK, wychowawcy młodzieży - Juliana Zubka "Tatara".
Z tej okazji zachęcamy wszystkich do przyjazdu w tym dniu na godzinę 14 pod Zajazd Sądecki, aby wspólnie podjechać do Piwnicznej na grób "Tatara" i oddać mu hołd, złożyć kwiaty i zapalić symboliczny znicz. |
|
Julian Zubek ps "Jano", "Tatar"
Syn Aleksandra i Marii z d. Wojciechowska, ur. 27 VIII 1912 w Nowym Sączu, zamieszkały w Piwnicznej - Wilcze Doły. Wykształcenie akademickie - mgr Wychowania Fizycznego, nauczyciel, trener, rehabilitant w zakopiańskim szpitalu ortopedycznym na Bystrym. Członek grup Regionalnych Sądeckich i Łąckich, członek klubów sportowych w Nowym Sączu (Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Sandecja Nowy Sącz, Klub Sportowy Strzelecki Nowy Sącz, Towarzystwo Zabaw Ruchowych Beskid Nowy Sącz, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Nowy Sącz ) Krynicy ( Jaworzyna Krynica), Zakopanem (Cywilno Wojskowy Klub Sportowy w Zakopanem, Start Zakopane, Wisła Zakopane, AZS Zakopane) , reprezentant Armii Polskiej w narciarstwie podczas zawodów w 1934 Małej Ententy rozgrywanych w rumuńskim Predelau, oraz ponownie w 1936 r. reprezentant Armii Polskiej w Finlandii podczas zawodów narciarskich.
Po wojnie działacz i członek Związku Bojowników o Wolność i Demokracje (ZBWoID) w Zakopanem i Nowym Sączu.Czynną służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy w Cieszynie w latach 1933 -1934, porucznik, dowódca plutonu. Zmobilizowany we wrześniu 1939 w Lublinie, przeszedł szlak bojowy przez Iłżę, Szydłowiec, Chełm Lubelski. Wzięty do niewoli ucieka z niej, powraca do Nowego Sącza i rozpoczyna pracę konspiracyjną. Zaczyna od montowania siatki przerzutowej jesienią 1939 r. przez granicę słowacką, a następnie wstępuje do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ 0d 14 II 1942 Armia Krajowa- AK) i pracuje w wywiadzie wojskowym, następnie w AK. Podczas II wojny światowej pracował w Nowosądeckim Inspektoracie Armii Krajowej o krypt. "Niwa", dalej bierze udział w przerzutach na Węgry, kurier do Budapesztu, latem 1940 r. więzień sądeckiego gestapo.
Po wypuszczeniu z więzienia rozpoczyna przygotowania do przyszłej partyzantki. latem 1944 r. wraz z Janem Freislerem ps. "Ksawery", "Sądecki" organizuje oddział partyzancki "Świerk", który następnie przechodzi do 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej pod dowództwem "Tatara". Według poleceń realizacji "Planu Burza" jego oddział współpracuje z oddziałami radzieckimi. Po wkroczeniu Sowietów do Nowego Sącza ujawnia się wraz ze swoim oddziałem.
Po wojnie wraz z rodziną ucieka na zachód przed represjami ze strony Urzędu Bezpieczeństwa, w 1947 r. powrócił do kraju. Zmarł 24 listopada 1981 r. w Piwnicznej.
Spoczywa tamże na cmentarzu komunalnym.
Odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Medalem "Za Wojnę Obronną 1939", Odznaką Grunwaldu, Odznaką Czapajewa, Odznaką Radzieckich Partyzantów Żytomierszczyzny, Złotymi Odznakami Za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego i dla Miasta i Gminy Piwniczna. |
|
 |