Rozdział IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 21.
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Członków.
- Zarząd.
- Komisja Rewizyjna.
§ 22.
- Członków wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia powołuje Walne Zgromadzenie Członków, w drodze głosowania jawnego, bezwzględną większością głosów, na czas nieoznaczony.
- Członkowie organów Stowarzyszenia, z zastrzeżeniem postanowień §22 ust. 3 - 5 pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.
- Walne Zgromadzenie Członków może postanowić o tym, iż z tytułu pełnionych funkcji poszczególni członkowie Zarządu będą pobierali wynagrodzenie oraz otrzymywali zwrot uzasadnionych kosztów poniesionych w związku z pełnieniem funkcji w organie. W takim wypadku wymagane jest zawarcie pomiędzy Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu stosownej umowy.
- Do zawarciu w imieniu Stowarzyszenia umowy o pracę/umowy cywilnoprawnej z członkiem Zarządu, na podstawie której członek ten pełni swoje funkcje właściwy jest członek Komisji Rewizyjnej wskazany w uchwale podjętej przez tę Komisję.
- Walne Zgromadzenie Członków, niezależnie od postanowień ust. 3, może również postanowić o tym, iż z tytułu realizowania przez poszczególnych członków Zarządu funkcji merytorycznych w realizowanych przez Stowarzyszenie projektach i przedsięwzięciach finansowanych lub współfinansowanych środkami zewnętrznymi (w tym m.in. środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej lub innych krajowych lub zagranicznych mechanizmów finansowych), będzie im z tego tytułu przysługiwało wynagrodzenie. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdują postanowienia §22 ust. 3 zd. 2 oraz ust. 4.
§ 23.
Uchwały wszystkich organów Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania i głosowanie odbywa się jawnie, chyba że postanowienia niniejszego Statutu stanowią inaczej.
§ 24.
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków.
- Obradami Walnego Zgromadzenia Członków kieruje Prezes Zarządu lub wskazana przez Niego osoba, będąca członkiem Zarządu.
- W Walnym Zgromadzenia Członków biorą udział członkowie zwyczajni z głosem stanowiącym. W Walnym Zgromadzeniu Członków z głosem doradczym mogą wziąć udział również członkowie wspierający oraz członkowie honorowi, a także zaproszeni goście.
- Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
§ 25.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane nie rzadziej, niż jeden raz na rok przez Zarząd Stowarzyszenia. O terminie i miejscu obrad Zarząd zawiadamia wszystkich członków zwyczajnych, co najmniej na czternaście dni przed datą rozpoczęcia obrad.
- Zawiadomienie, o którym mowa w §25 ust. 1 zd. 2 odbywa się drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej członków Stowarzyszenia. Na pisemny wniosek członka zwyczajnego, zawiadomienie, o którym w §25 ust. 1 zd. 2 może zostać do niego skierowane drogą korespondencji listowej.
- Wraz z zawiadomieniem, o którym mowa w §25 ust. 1 zd. 2 Zarząd przedkłada również proponowany porządek obrad.
§ 26.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków może odbyć się w każdym czasie.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane przez Zarząd:
1) z własnej inicjatywy;
2) na wniosek Komisji Rewizyjnej;
3) na wniosek co najmniej ½ ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Wnioski o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków składane są Prezesowi Zarządu na piśmie. Wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków powinien również zawierać proponowany porządek obrad.
- Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków w terminie nie późniejszym niż 14 (słownie: czternaście) dni, licząc od dnia otrzymania kompletnego wniosku o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków. Zawiadomienie o terminie, miejscu obrad oraz porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków musi zostać przesłane wszystkim zwyczajnym członkom Stowarzyszenia drogą elektroniczną, na adresy ich poczty elektronicznej, co najmniej na 3 (słownie: trzy) dni, przed planowanym terminem zgromadzenia. Postanowienia §25 ust. 2 zd. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 27.
W Walnym Zgromadzeniu winna uczestniczyć, co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie, który może być wyznaczony co najmniej na godzinę później tego samego dnia, może ono skutecznie obradować bez względu na liczbę obecnych członków.
§ 28.
- Do właściwości i kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
1) uchwalanie programu działania i kierunków rozwoju Stowarzyszenia;
2) uchwalanie zmian Statutu;
3) uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia;
4) wybór i odwoływanie Prezesa Zarządu, pozostałych członków Zarządu, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i pozostałych członków Komisji Rewizyjnej;
5) rozpatrywanie i podejmowanie uchwał w sprawie wniosków i postulatów wniesionych przez członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz jego władze;
6) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności organów Stowarzyszenia;
7) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu;
8) rozpatrywanie skarg członków Stowarzyszenia na działalność Zarządu;
9) udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej;
10) podejmowanie uchwał w sprawie odpłatnego pełnienia funkcji w Stowarzyszeniu przez poszczególnych członków Zarządu, w tym również w sprawie przyznania poszczególnym członkom Zarządu wynagrodzenia z tytułu pełnienia przez nich funkcji merytorycznych
w realizowanych/planowanych do realizacji przez Stowarzyszenie projektach
i przedsięwzięciach finansowanych lub współfinansowanych środkami zewnętrznymi;
11) ustalanie wysokości wynagrodzenia należnego poszczególnym członkom Zarządu z tytułu pełnienia funkcji, o których mowa w §28 ust. 1 pkt 10;
12) podejmowanie uchwały w przedmiocie rozwiązania Stowarzyszenia i likwidacji Stowarzyszenia, powołaniu likwidatorów Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku;
- W razie niepodjęcia przez Walnego Zgromadzenie Członków uchwały dotyczącej powołania likwidatorów, likwidatorami Stowarzyszenia są wszyscy członkowie Zarządu.
- Walne Zgromadzenie Członków może w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów upoważnić Komisję Rewizyjną do stanowienia w sprawach, o których mowa w §28 ust. 1 pkt 10 i 11.
§ 29.
- Zarząd kieruje całą działalnością Stowarzyszenia, jest jego organem wykonawczym i reprezentuje je na zewnątrz.
- Zarząd składa się od 3 (słownie: trzech) do 5 (słownie: pięciu) członków, wybranych przez Walne Zgromadzenie Członków, w tym z Prezesa Zarządu, Wiceprezesa oraz Sekretarza.
- Członkowie Zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
- Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu lub Wiceprezes.
- Utrata mandatu członka Zarządu następuje wskutek:
1) pisemnej rezygnacji członka Zarządu;
2) odwołania członka Zarządu przez Walne Zgromadzenie Członków;
3) wydania przez właściwy sąd prawomocnego wyroku skazującego członka Zarządu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
4) śmierci członka Zarządu.
- Pisemna rezygnacja członka Zarządu z pełnienia funkcji winna być złożona na ręce Prezesa Zarządu. Prezes Zarządu pisemną rezygnację składa na ręce Wiceprezesa lub innego członka Zarządu.
- W przypadku rezygnacji członka Zarządu z pełnienia funkcji w Zarządzie, Zarządowi przysługuje prawo kooptacji nowego członka Zarządu. Zarząd dokonuje wyboru nowego członka Zarządu jednogłośnie. W przypadku rezygnacji Prezesa Zarządu prawo kooptacji jest wyłączone, a wybór nowego Prezesa Zarządu należy do Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
- O terminie posiedzenia Zarządu informuje Prezes Zarządu w drodze wiadomości elektronicznej (e-mail) przesłanej na adresy wszystkich członków Zarządu, co najmniej na 3 (słownie: trzy) dni przed planowanym terminem posiedzenia. W sytuacjach nagłych, gdy jest to uzasadnione pilną potrzebą, Prezes Zarządu informuje o terminie posiedzenia Zarządu jego członków w drodze telefonicznej bez konieczności zachowania terminu, o którym mowa w zdaniu pierwszym niniejszego ustępu.
- Zarząd jest uprawniony do ustanowienia pełnomocnika do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Stowarzyszenia.
§ 30.
Do kompetencji Zarządu należy:
- Kierowanie bieżącą pracą i realizacja celów Stowarzyszenia.
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz.
- Wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
- Sporządzanie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia oraz z wykonania budżetu Stowarzyszenia, celem przedłożenia ich Walnemu Zgromadzeniu Członków.
- Sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia, w tym podejmowanie uchwał w sprawach nabywania, zbywania lub obciążania majątku Stowarzyszenia.
- Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
- Przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia.
- Ustalanie wzorów pieczęci, godła, logo, flagi, odznak, medali, legitymacji, deklaracji członkowskich, etc.
- Uchwalanie regulaminów wewnętrznych, wewnętrznej struktury i zasad pracy Stowarzyszenia.
- Uchwalanie regulaminów dotyczących gospodarowaniem poszczególnymi funduszami Stowarzyszenia.
- Uchwalanie zasad dotyczących udzielania członkom Stowarzyszenia zwolnień od obowiązku uiszczania składek członkowskich oraz zasad umarzania zaległych, nieuiszczonych składek.
- Ustalanie wysokości zatrudnienia, wysokości środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pracowników Stowarzyszenia, w tym decydowanie o wysokości płacy poszczególnych pracowników Stowarzyszenia.
- Nadzór nad działalnością Stowarzyszenia, jego członków, pracowników oraz wolontariuszy.
- Nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami, w tym instytucjami, podmiotami gospodarczymi, osobami prawnymi i fizycznymi, jak również organami administracji publicznej.
- Podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nieprzekazanych do kompetencji innych organów Stowarzyszenia.
§ 31.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym do zaciągania zobowiązań o charakterze majątkowym uprawniony jest samodzielnie Prezes Zarządu lub dwóch pozostałych członków Zarządu działających łącznie.
- Postanowienia §31 ust. 1 stosuje się odpowiednio do udzielania pełnomocnictw, o których mowa w §29 ust. 10.
§ 32.
- Kompetencje poszczególnych członków Zarządu ustalane są przez Zarząd w drodze stosownej uchwały.
- Zarząd, celem należytego prowadzenia spraw Stowarzyszenia, może:
1) tworzyć biura;
2) zatrudniać pracowników;
3) angażować osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, stosownie do charakteru powierzanych czynności/zadań.
§ 33.
- Komisja Rewizyjna liczy trzech członków wybranych przez Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, które wybiera spośród nich także Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
- Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia, a kontrola ta przeprowadzana jest nie rzadziej niż raz w roku.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Utrata mandatu członka Komisji Rewizyjnej następuje wskutek:
1) pisemnej rezygnacji członka Komisji Rewizyjnej;
2) odwołania członka Komisji Rewizyjnej przez Walne Zgromadzenie Członków;
3) wydania przez właściwy sąd prawomocnego wyroku skazującego członka Komisji Rewizyjnej za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
4) śmierci członka Komisji Rewizyjnej.
- W przypadku rezygnacji członka Komisji Rewizyjnej z pełnienia funkcji w tej Komisji, Komisji Rewizyjnej przysługuje prawo kooptacji nowego członka. Komisja Rewizyjna dokonuje wyboru nowego członka Komisji Rewizyjnej jednogłośnie. W przypadku rezygnacji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej prawo kooptacji jest wyłączone, a wybór nowego Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej należy do Walnego Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia.
|